Spatial disorientation'ın bilişsel fonksiyonlara etkisi
Effect of spatial disorientation on cognitive function
  1. Tez No: 91634
  2. Yazar: AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Spatial Disorientation (SD) uçuş sırasında uçucunun yön, pozisyon ve hareketi konusunda yanılgıya düşmesi durumudur. Günümüzde pek çok uçak kazasımn altında yatan neden SD'dir. SD uçucular tarafından yaygm olarak bilinen bir konu olmasına rağmen karşıldığında kolaylıkla üstesinden gelmek mümkün olmamaktadır. SD ile karşı karşıya kalan bir pilotda buna bağlı olarak bilişsel fonksiyonlarda da bozulma olup olmadığını saptamak amacıyla laboratuvar ortamında SD oluşturularak bunun bilişsel fonksiyonlara etkisi araştırılmıştır. İki ayrı grup halinde SD eğitimi için alman 82 pilot adayına dikkat ve algıdaki farklılıkları ölçmek amacıyla WAIS-DSST (Digit Symbol Substitution Test) ve LCT (Letter Cancellation Test veya d-dikkat testi) uygulanmıştır. Her iki test sonuçlan da SD'nin bilişsel fonksiyonları etkileyerek algı dikkat bozukluklarına yolaçtığını göstermiştir. Uçuculara SD'den korunma ve kurtulma yöntemleri eğitimi verilmesinin yanısıra SD'ye bağlı olarak bilişsel fonksiyonlardaki bozulmanın uçuş emniyetine olumsuz etkisi ve bunu önleyecek yöntemler üzerinde de durulmalıdır. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS of SPATIAL DISORIENTATION on COGNITIVE FUNCTIONS Spatial Disorientation -which is described as a false percept of one's position, attitude or motion- is one of the major causes of mishaps in aviation. Although it is well-known by fliers, generally SD is too difficoult to overcome. In this study, after simulating SD in laboratory conditions, any impairment of cognitive functions of the pilots was examined in order to find out whether SD has any negative effect on cognitive functions. Two groups of, totally 82 pilot candidates who were to have SD training in TUAF Aeromedical Center, were given WAIS-DSST (Wechler Adult's Intelligent Scale-Digit Symbol Substitution Test) or LCT (Letter Cancellation Test) to measure the differences of attention and percept after SD. Both test results show that SD causes impairment of cognitive functions. The mean scores of the tests just after the SD demonstration were quite low than rest time test scores. High attention must be given on the negative effects of SD related cognitive impairment on flight safety and countermeasures together with SD overcoming and protection training. 37