Çocuklarda intramüsküler enjeksiyon uygulaması sırasında uygulanan üç farklı yöntemin ağrı ve korku üzerine etkisi
Three three precautions applied during intramuscular injection in children effect of different methods on pain and fear
  1. Tez No: 916333
  2. Yazar: FATMA CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI BAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Acil Servis Birimine başvuran 7-12 yaş gurubu çocuklara yapılan intramüsküler penisilin G benzatin enjeksiyon işlemi sırasında uygulanan ShotBlocker, parmak kukla ve balon şişirme yöntemlerinin ağrı ve korku düzeyi üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Araştırmanın evrenini, 01 Ekim- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında bir üniversiteye bağlı Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise intramüsküler penisilin G benzatin enjeksiyon uygulaması için başvuran tüm 7-12 yaş gurubu çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan çocuklar arasından randomizasyonla belirlenmiştir (n=148). Çocuklar müdahale grupları ve kontrol olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Gruplar randomizasyon yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Veriler,“Çocuk-Ebeveyn Bilgi Formu”,“Çocuk Korku Ölçeği”,“Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Müdahale gruplarında yer alan çocuklara intramüsküler enjeksiyon işlemi sırasında ShotBlocker, parmak kukla ve balon şişirme yöntemleri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde ortalama, standart sapma, frekans, ki-kare testi, ANOVA, testi, Paired Samples t testi, Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Ortalama puanları arasındaki uyumu değerlendirmek için sınıf içi korelasyon kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada gruplar arasında yaş, cinsiyet, kardeş sayısı ve BKİ Z skoru yönünden karşılaştırılmış ve yaş parametresi hariç tüm parametreler için gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effects of ShotBlocker, finger puppet and balloon inflation methods applied during the intramuscular penicillin G benzathine injection procedure on the level of pain and fear in children aged 7-12 years who applied to the Emergency Department. Materials and Methods: The universe of the study consisted of all children between the ages of 7-12 who applied to the Emergency Department of a City Training and Research Hospital affiliated with a university for intramuscular penicillin G benzathine injection between October 01 and December 31, 2022. The sample of the study was determined by randomization from among children who volunteered to participate in the study and met the research criteria (n=148). Children were divided into four groups as intervention groups and control. The groups were created using the randomization method. Data were collected using the“Child-Parent Information Form”,“Child Fear Scale”,“Facial Expressions Pain Scale”and“Visual Comparison Scale”. ShotBlocker, finger puppet and balloon inflation methods were applied to the children in the intervention groups during the intramuscular injection procedure. Mean, standard deviation, frequency, chi-square test, ANOVA test, Paired Samples t test, and Mann Whitney U test with Bonferroni correction were used in the evaluation of the data. Intraclass correlation was used to assess the agreement between mean scores. Results: In the study, the groups were compared in terms of age, gender, number of siblings and BMI Z score and it was found that there was no statistically significant difference between the groups for all parameters except age parameter (p>0.005).