Türk ceza hukukunda organ veya doku ticareti suçları (Tck m. 91-93)
Trading of organs or tissues offences in Turkish criminal law (Turkish penal code articles 91-93)
  1. Tez No: 916426
  2. Yazar: GÖKHAN YALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ABDÜLHAMİD YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
Tıp biliminde kaydedilen ilerleme ve gelişmeler neticesinde organ ve doku nakillerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu başarılı sonuçlar, kişilik haklarını yakından ilgilendiren bir tıbbi müdahale türü olan organ ve doku nakillerinin hukuki düzenlemeye kavuşturulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucunda devletler, organ ve doku naklinin hukuka uygunluk koşullarını belirlemiş, bu koşullara aykırılık durumunda uygulanacak ceza yaptırımlarını düzenlemişlerdir. Organ ve doku bekleyen hasta sayısının gün geçtikçe artmasına karşılık temin edilen organ ve doku sayısının ihtiyacı karşılayamaması, insanları hukuka aykırı yollardan organ ve doku nakline sevk etmekte, bunun sonucunda işlenen suç sayısı artmaktadır. Ülkemizde organ ve dokunun alınması, saklanması, aşılanması ile naklinin usul ve esasları Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanunda, bu usul ve esaslara uyulmaması halinde uygulanacak ceza yaptırımları ise Türk Ceza Kanununun 91 ilâ 93 üncü maddelerinde düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanununun 91 inci maddesinde“Organ veya doku ticareti”başlığı altında birden fazla suç tipine yer verilmiştir. Bu suçlar; yaşayan kişiden organ veya doku almak suçu, ölüden organ veya doku almak suçu, organ veya doku satmak, satın almak ya da satılmasına aracılık etmek suçu, hukuka aykırı yollarla elde edilmiş organ veya dokuyu saklamak, nakletmek ya da aşılamak suçu ile organ veya doku teminine yönelik ilan veya reklam vermek ya da yayınlamak suçudur. Ayrıca yalnızca organ ve dokusunu satan fail hakkında uygulanmak üzere anılan Kanunun 92 nci maddesinde zorunluluk hali hükme bağlanmış; 93 üncü maddesinde ise etkin pişmanlık düzenlemesine yer verilmiştir. Çalışmamızda Türk Ceza Kanununun 91 inci maddesinde düzenlenen suçların suç teorisi esaslarına uygun şekilde teorik ve pratik bakımdan incelenmesi, sorunların tespiti ile mevzuat ve uygulamaya dair bazı çözüm önerilerinin getirilmesi suretiyle öğreti ve uygulamaya katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the progress and developments in medical science, successful results have been achieved in organ and tissue transplantations. These successful results have revealed the necessity of legal regulation of organ and tissue transplantations, which is a type of medical intervention that closely concerns personal rights. As a result, states have determined the conditions of compliance with the law of organ and tissue transplantation and have regulated the penal sanctions to be applied in case of violation of these conditions. Despite the increase in the number of patients waiting for organs and tissues, the inability of the number of organs and tissues to meet the needs has led people to illegally transplant organs and tissues. This situation has increased the number of crimes committed. In our country, the procedures and principles of the harvesting, storage, grafting and transplantation of organs and tissues are regulated in the Law on the Harvesting, Storage, Grafting and Transplantation of Organs and Tissues, and the penal sanctions to be applied in case of non-compliance with these procedures and principles are regulated in Articles 91 to 93 of Turkish Penal Code. Article 91 of the Turkish Penal Code includes different types of crimes under the title of“trafficking of organs or tissues”. These crimes are; the crime of removing organs or tissue from a living person, the crime of removing organs or tissues from the dead, the crime of selling, buying or intermediating in the sale of organs or tissues, the crime of storing, transplanting or grafting an organ or tissue obtained illegally and the crime of making an announcement or engaging in commercial advertising or broadcasting for organ or tissue procurement. In addition, the state of necessity was stipulated in Article 92 of the Turkish Penal Code, to be applied only to the perpetrator who sold his organs and tissues; Article 93 also includes the regulation of effective remorse. In our study, it is aimed to contribute to the doctrine and practice by examining the crimes regulated in Article 91 of the Turkish Penal Code in accordance with the crime investigation method, in terms of theory and practice, identifying the problems and bringing some solution proposals regarding practice and legislation.