7E modelinin maddenin tanecikli yapısı ve karışımlar konusunda öğrencilerin akademik başarıları ve kavram yanılgılarına etkisi
The effect of the 7E model on students' academic achievement and misconceptions in the subject of 'particle structure of matter and mixtures'
  1. Tez No: 916441
  2. Yazar: HAKKI ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP GÜNEŞ, DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada ortaokul 7. sınıf Fen Bilimleri“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Karışımlar”konusunda 7E Modelinin öğrencinin başarısına ve kavram yanılgısına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Siirt Merkezde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 7. sınıfta öğrenim gören 111 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma 4 hafta sürmüş, uygulama öncesi deney ve kontrol grubu öğrencilerine Akademik Başarı Testi ve Kavram Yanılgısı testi ön test olarak uygulanmıştır. Uygulama sırasında deney grubu öğrencilerine 7E Modelinde ders işlenmiş, kontrol grubuna Fen Bilimleri Öğretim Programına uygun ders planı ile ders işlenmiştir. Uygulama sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine Akademik Başarı Testi ve Kavram Yanılgısı testi son test olarak uygulanmıştır. Akademik Başarı Testinden elde edilen sonuçlar İstatiksel analiz programı ile analiz edilmiştir. Veri analizlerine göre 7E Modelinde öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin, Fen Bilimleri Öğretim Programına uygun ders planı öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarına göre anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Bu araştırmanın bulgularının, gelecekte yapılacak benzer çalışmalar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, secondary school 7th grade Science 'Particle Structure of Matter and Mixtures' subject 7E The effect of the model on the student's success and misconceptions was investigated. In the study, one of the quantitative research methods experimental design was used. The sample of the study was conducted in the centre of Siirt 7th grade at a secondary school affiliated to the Ministry of Education 111 students who were enrolled in the study. The research lasted 4 weeks, before the application Academic Achievement Test and Misconception Test for experimental and control group students test was applied as a pre-test. During the application, the experimental group students were taught in the 7E Model, the control group was taught with a lesson plan in accordance with the Science Curriculum. After the application, the students in the experimental and control groups were given the Academic Achievement Test and Misconception Test were applied as post-test. Academic The results obtained from the Achievement Test were analysed with the statistical analysis programme were analysed. According to the data analyses, the experimental group who learnt in the 7E Model students studying a lesson plan in accordance with the Science Curriculum There was a significant difference in the academic achievement of the control group students. This research the findings will be guiding for similar studies to be conducted in the future is being considered.