Gecikmiş kas ağrısında masaj tabancası ile uygulanan perküsyon terapisinin kas mimarisi, kuvvet bileşenleri ve basınç ağrı eşiğine etkisi
Effect of percussion therapy applied with massage gun on muscle architecture, strength components and pressure pain threshold during delayed onset muscle soreness
  1. Tez No: 916443
  2. Yazar: KAĞAN MERT GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİTCAN KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Alışık olunmayan egzersizle beraber ortaya çıkan en yaygın yan etkilerden biri gecikmiş kas ağrısıdır (GKA). Son yıllarda egzersiz sonrası bir toparlanma yöntemi olarak masaj tabancalarının kullanımı sıklığını arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı, GKA sırasında masaj tabancası ile uygulanan perküsyon terapisinin kas mimarisi, kuvvet bileşenleri ve basınç ağrı eşiğine (BAE) etkilerini incelemektir. Çalışmaya 10 kuvvet antrenmanlı erkek (yaş: 22,7±3,2 yıl; vücut ağırlığı 85,6±12,2 kg; boy 180,2±6,7 cm) katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma çapraz tasarımlı şekilde dizayn edilmiş olup bütün katılımcıların her iki bacağında yer alan kuadriseps femoris ve hamstring kas gruplarına dörder hafta arayla eksantrik egzersiz ile GKA protokolü uygulanmış, bu ekstremitelerden yalnızca bir ekstremiteye GKA protokolü ile birlikte masaj tabancasıyla perküsyon terapisi (PT) uygulanmıştır. Sadece GKA protokolü uygulanan 10 ekstremite GKA, GKA ile beraber perküsyon terapisi de alan 10 ekstremite GKA+PT olarak gruplandırılmıştır. Uygulama öncesi, 24. saat, 48. saat ve 72. saatte ultrasonografik ölçümlerle vastus lateralis ve biseps femoris kaslarının kas kalınlığı ve pennasyon açısı; izokinetik testlerle zirve tork ve yorgunluk indeksi; algometre ile basınç ağrı eşiği değerlendirilmiştir. GKA+PT grubunda vastus lateralis kas kalınlığında anlamlı bir artış bulunmuş (p0,05). Pennasyon açısında her iki grupta da anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır (p>0.05). Diz ekstansiyonu zirve tork değerlerinde yalnızca GKA grubunda zaman içerisinde önemli bir azalma kaydedilmiştir (p0,05). Diz fleksiyonu için yorgunluk indeksinde (Yİ) grup*zaman etkileşimi gözlenmiş, GKA+PT grubunda azalma ve sabit kalma eğilimindeyken, GKA grubunda ise özellikle 24. saat sonrası artış tespit edilmiştir. BAE ölçümlerinde ise her iki grupta da zaman içerisinde anlamlı bir azalma meydana gelmiş (p0,05). Bu sonuçlar, masaj tabancası uygulamasının GKA kaynaklı kas fonksiyonunun kaybı üzerinde etkili olabileceğini, ancak kas mimarisi üzerinde kısmi etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most common side effects following unaccustomed exercise is delayed onset muscle soreness (DOMS). In recent years, the use of massage guns as a post-exercise recovery method has become increasingly popular. The aim of this study is to investigate the effects of percussion therapy applied with massage gun during DOMS on muscle architecture, strength components, and pressure pain threshold (PPT). Ten strength-trained male participants (age: 22,7±3,2 years; body weight: 85,6±12,2 kg; height: 180,2±6,7 cm) were included in the study. The study was designed with a crossover approach, where DOMS was induced via eccentric exercise in the quadriceps femoris and hamstring muscle groups of both legs, four weeks apart. Only one leg received percussion therapy (PT) using a massage gun alongside the DOMS protocol. The legs receiving only DOMS treatment were categorized as the DOMS group, while the legs receiving both DOMS and PT were categorized as the DOMS+PT group. Muscle thickness and pennation angle of vastus lateralis and biceps femoris were evaluated using ultrasonography, peak torque and fatigue index were assessed through isokinetic testing, and PPT was measured using an algometer at baseline, 24 hours, 48 hours, and 72 hours post-exercise. In the DOMS+PT group, a significant increase in vastus lateralis muscle thickness was observed (p0,05). No significant change was detected in the pennation angle of either group (p>0,05). Peak torque values showed a significant reduction over time in knee extension only in DOMS group (p0.05). A group*time interaction was observed for the fatigue index in knee flexion, with a tendency for a reduction and stabilization in the DOMS+PT group, while an increase was seen in the DOMS group, especially after 24 hours. In PPT measurements, a significant decrease was noted over time in both groups (p0,05). These results suggest that massage gun may be effective in mitigating the loss of muscle function associated with DOMS, but it has partial effects on muscle architecture.