Farklı marka diş macunlarında titanyum dioksit miktarı ve kanserojen riskinin belirlenmesi
Determination of titanium dioxide amount and carcinogenic risk in different brands of toothpaste
- Tez No: 916444
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de satışı olan ve piyasada yaygın olarak bulunan 39 adet farklı marka diş macunlarında TiO_2 miktarlarının tespiti planlanmıştır. Diş macunu örneklerinin SEM analizleri yapılarak morfolojik görüntüleri incelenmiştir. Daha sonra örneklerin ICP-MS'de element analizleri yapılarak, Mg, Al, Ca, Fe, Sr, Ti, P, S ve K konsantrasyonları ppm düzeyinde tespit edilmiştir. En yüksek TiO2 konsantrasyonu M-25 (8578,57 ppm), M-32 (3902,64 ppm), M-33 (14551,74 ppm) nolu örneklerde tespit edilmiştir. TiO2 parçacık boyutunu bulmak için M-25, M-32 ve M-33 numunelerinde XRD analizleri geçekleştirilmiştir. Ölçümler sonucu M-25, M-32, M-33 için sırasıyla 2θ değerleri 25.31°,25.41°,25.39° bulunmuş ve TiO_2'in anataz fazı olduğu tespit edilmiştir. Parçacık boyutları sırasıyla 70.80 nm, 45.50 nm, 63.62 nm bulunmuştur. Diş macunu örneklerindeki TiO2 miktarlarının kanserojen riski açısından değerlendirildiğinde bu oranın risk sınırlarının altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to determine the TiO_2 amounts in 39 different brands of toothpastes that are widely available on the market and sold in Turkey. SEM analyzes of the toothpaste samples were performed and their morphological images were examined. Then, elemental analyzes of the samples were performed by ICP-MS and Mg, Al, Ca, Fe, Sr, Ti, P, S and K concentrations were determined at ppm level. The highest TiO_2 concentration was determined in samples M-25 (8578.57 ppm), M-32 (3902.64 ppm), M-33 (14551.74 ppm). XRD analyzes were performed on samples M-25, M-32 and M-33 to find the TiO2 particle size. For M-25, M-32, M-33, 2θ values were found as 25.31°,25.41°,25.39°, respectively, and it was determined that TiO_2 was the anatase phase. Particle sizes were found as 70.80 nm, 45.50 nm, 63.62 nm, respectively. When the TiO2 amounts in toothpaste samples were evaluated in terms of carcinogenic risk, it was seen that this rate was below the risk limits.