Sosyal bilgiler dersinde yapılandırmacı etkinlik uygulamalarının öğrencilerin kalıp yargı temalı konulardaki başarı düzeylerine etkisi
The Effect of constructivist activities on students' achievement in stereotype-related topics within social studies courses
  1. Tez No: 916600
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BALOĞLU UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada amacı 7. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan yapılandırmacı etkinlik uygulamalarının öğrencilerin kalıp yargı ve önyargı temalı konularla ilgili akademik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca uygulamalar sonrasında deney ve kontrol grubunun kalıp yargılarının karşılaştırılması da yapılmıştır. Öğretmenin süreç hakkındaki gözlem ve görüşleri de elde edilmiştir. Araştırma 2022 – 2023 Eğitim-Öğretim yılının Bahar döneminde, Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi bir ortaokulda deney ve kontrol grubu olarak atanan 7. Sınıf düzeyindeki iki şube ile yürütülmüştür. Deney grubunda 9 kız öğrenci ile 13 erkek öğrenci, kontrol grubunda ise 8 kız öğrenci ile 12 erkek öğrenci yer almıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma sürecinde deney grubunda yapılandırmacı etkinlik etkinlikleri ile bütünleştirilmiş ders planları uygulanırken kontrol grubunda ise bu etkinliklerin yer almadığı bir öğretimsel faaliyet gerçekleştirilmiştir. Ayrıca veri çeşitlemesine gidilerek öğretmen günlüklerinden de faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kalıp yargı ve önyargı temalı akademik başarı testi ile yine araştırmacı tarafından geliştirilen Kalıp Yargılar Ölçeği (KYÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 24 paket programı ile analiz edilmiştir. Öğretmen günlüklerin de de içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, gerçekleştirilen öğretimsel faaliyetlerin öğrencilerin kalıp yargı ve önyargı temalı konularla ilgili akademik başarı düzeyleri üzerinde her şekilde olumlu etkisi varken, bu etki yapılandırmacı etkinlik uygulamaları ile daha üst düzeye çıkabilmektedir. Üstelik yapılandırmacı etkinlik uygulamalarının öğrencilerin kalıp yargıları üzerindeki etkisi de daha fazladır. Uygulama öğretmeninin günlüklerindeki notlardan da yapılandırmacı etkinlik uygulamalarının öğrencilerin çeşitli yönlerini geliştirdiği ve öğrenme sürecine daha fazla katılım gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda, araştırmada uygulanan yapılandırmacı etkinlik uygulamalarının yelpazesi genişletilerek, öğrenci merkezli uygulamalar öğrencilerin kalıp yargılarla ilgili hem akademik hem de duyuşsal özelliklerini geliştirmek için kullanılabilir. Bu uygulamalar öğrencilerin kalıp yargılarının temelinde yer alan bireysel farklılıkları da dikkate alınarak çok yönlü bir şekilde gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of constructivist activity applications applied in the 7th grade Social Studies course on the academic success of students on the subjects themed as stereotypes and prejudice. In addition, a comparison of the stereotypes of the experimental and control groups was made after the applications. The teacher's observations and opinions about the process were also obtained.The research was conducted in the spring semester of the 2022 - 2023 Academic Year with two 7th grade branches assigned as experimental and control groups in an official secondary school affiliated to the Niğde Provincial Directorate of National Education. There were 9 female students and 13 male students in the experimental group, and 8 female students and 12 male students in the control group. In the study, a quasi-experimental design with pre-test-post-test matched control group was used, which is one of the quantitative research methods. While lesson plans integrated with constructivist activity activities were applied in the experimental group during the research process, an educational activity that did not include these activities was carried out in the control group. In addition, data diversification was made by using teacher diaries. As data collection tools, the academic achievement test with the theme of stereotypes and prejudice developed by the researcher and the Stereotype Scale (SSC), also developed by the researcher, were used. The quantitative data obtained in the study were analyzed with the SPSS 24 package program. Content analysis was also conducted on teacher diaries. According to the results of the study, while the educational activities carried out have a positive effect on the academic success levels of students regarding the subjects themed on stereotypes and prejudices, this effect can be increased to a higher level with constructivist activity applications. Moreover, the effect of constructivist activity applications on students' stereotypes is also greater. It is understood from the notes in the practice teacher's diaries that constructivist activity practices improve various aspects of students and that they participate more in the learning process. In line with these results, the range of constructivist activity practices applied in the study can be expanded and student-centered practices can be used to improve both academic and affective characteristics of students regarding stereotypes. These practices can be implemented in a multi-faceted manner by also taking into account the individual differences that underlie students' stereotypes.