PWR reaktörlerinde, toryum katkılı (THO2+UO2) mox yakıtların pıncell boyutunda incelenmesi
Investigation of thorium-doped (THO2+UO2) mox fuels in PWR reactors at pincell level
  1. Tez No: 916668
  2. Yazar: EMIL MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Basınçlı Su Reaktörlerinde (PWR'ler) farklı uranyum (235U) zenginleştirme seviyelerine sahip toryum içeren karışık oksit (TOX) yakıtlarının davranışını pincell boyutunda araştırmaktadır. Çalışmada SERPENT V2.2.0 ve OpenMC Monte Carlo kodları kullanılarak, 232Th tüketimi, fisyon ürünleri, nötronik davranışlar ve farklı 235U zenginleştirme oranlarında etkin çoğalma faktörü (keff) analizleri yapılmıştır. Bu araştırma, hem toryumun bir yakıt olarak avantajlarını hem de nötronik özelliklerin karmaşıklığını vurgulamakta, aynı zamanda PWR'lerde nükleer yakıt yönetimini göstermektedir. Sonuçlar uranyum zenginleştirme, yakıt bileşimi ve nötron akısı arasındaki ince ilişkiyi vurgulayarak tükenme oranları ve fisyon ürünü üretimi hakkında bilgi sağlamaktadır. Özellikle, daha yüksek 235U içeriği fisyon reaksiyonlarını artırırken, 137Cs ve 131I gibi belirli fisyon ürünlerinin varlığını da etkiler ve 135Xe ve 90Sr gibi izotopların üretimine yol açan nükleer absorpsiyon reaksiyonlarını etkiler. Bu bulgular yakıt bileşimi, nötron akısı ve nükleer özellikler arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulamakta ve PWR'lerde reaktör optimizasyonu ve yakıt çevrimi yönetimi için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the behavior of thorium-containing mixed oxide (TOX) fuels with different uranium (235U) enrichment levels at the pincell scale in Pressurized Water Reactors (PWRs). Using the SERPENT V2.2.0 and OpenMC Monte Carlo codes, analyses were conducted on 232Th consumption, fission products, neutronic behavior, and the effective multiplication factor (keff) at various 235U enrichment levels. The research highlights both the advantages of thorium as a fuel and the complexity of its neutronic properties while demonstrating nuclear fuel management in PWRs. The results provide insights into the delicate relationship between uranium enrichment, fuel composition, and neutron flux, emphasizing depletion rates and fission product production. Notably, higher 235U content increases fission reactions, influences the presence of specific fission products such as 137Cs and 131I, and affects nuclear absorption reactions leading to isotopes like 135Xe and 90Sr. These findings underscore the intricate interaction between fuel composition, neutron flux, and nuclear properties, offering valuable information for reactor optimization and fuel cycle management in PWRs.