Antimikrobiyal ve yüksek osseointegrasyon özelliği kazandıracak biyo-jel içeren özgün bir dental implant tasarımı ve seçici lazer ergitme yöntemiyle üretimi
Design and manufacturing by selective laser melting method of a novel dental implant containing bio-gel to gain antimicrobial and high osseointegration properties
- Tez No: 916675
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FATİH YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Biyomalzemeler, vücutta işlevini kaybetmiş organların geri kazanılması ve yenilenmesi için kullanılan destek materyalleridir. Biyomalzemelerden biri olan diş implantları, çene kemiğine yerleştirilirken iki büyük olumsuzlukla karşılaşılır. Bu sorunlardan biri, yerleştirme sırasında oluşan ısınma neticesinde nekrozun meydana gelmesi iken, diğeri ise yerleştirme sırasında kemik-implant ara yüzeyinde mikrobiyal biyofilmin oluşumu olarak tespit edilmiştir. Bu sorunların da implantın kısa sürede kaybedilmesine sebep olduğu gözlenmiştir. Bu implant başarısızlıkları nedeniyle, tekrarlanan implant operasyonları hastalarda hem ekonomik hem de psikolojik problemlere sebep olurken, diş hekimlerinde de operasyon sırasında meydana gelebilecek bu tür olumsuzluklar yüzünden implantı kaybetme olasılığına karşın, işlerinde başarısız olma stresi ve kaygısı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, sunulan tezde, dental implant uygulamalarında başarının arttırılması, implantın çene kemiğine yerleştirilmesi sırasında oluşan ısının optimum seviyede tutulması (nekroza sebep olmayacak) ve oluşabilecek enfeksiyonun önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak PDMS esaslı biyo-jel sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyo-jele kemik tozu/grafen/antibiyofilm peptit farklı kombinasyonlarda katkılanarak oral enfeksiyonlara sebep olan bakteri ve maya suşlarına karşı antimikrobiyal ve antibiyofilm aktiviteleri değerlendirilmiştir. Ek olarak, biyo-jel kombinasyonlarının insan eritrosit hücrelerine karşı hemolitik aktiviteleri belirlenmiştir. Biyo-jelin implant-kemik ara yüzeyine ulaşmasını sağlayacak kanal sistemine sahip geometrideki bir implantın içerisine yerleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Hazne-kanal sistemine sahip implantın geleneksel üretim yöntemleri ile üretilmesi mümkün değildir. Bu nedenle eklemeli üretim yöntemlerinden biri olan seçici lazer ergitme yöntemi ile hazne-kanal sistemine sahip özgün bir implant tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Dental implantın statik ve dinamik özellikleri belirlenerek karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomaterials are essential support materials used to restore and regenerate organs that have lost their function in the body. Among these, dental implants face two major challenges during placement into the jawbone: necrosis caused by heat generated during the procedure and microbial biofilm formation at the bone-implant interface. These issues often lead to implant failure, resulting in repeated surgeries, causing economic and psychological burdens for patients, and inducing stress and anxiety in dentists over potential failures. This thesis aims to enhance the success of dental implant applications by controlling the heat generated during placement to prevent necrosis and addressing infections at the implant-bone interface. A PDMS-based bio-gel was synthesized, incorporating bone powder, graphene, and antibiofilm peptides in various combinations. These bio-gels were tested for antimicrobial and antibiofilm activities against bacteria and yeast strains associated with oral infections, as well as for hemolytic activity on human erythrocyte cells to ensure biocompatibility. The bio-gel was integrated into a specially designed implant featuring a chamber-channel system to deliver the gel directly to the bone-implant interface. As traditional manufacturing methods cannot produce such complex geometries, the implant was fabricated using selective laser melting, an advanced additive manufacturing technique. The static and dynamic properties of the implant were analyzed, and its functionality was characterized to ensure performance under physiological conditions. By combining bioactive material development with innovative manufacturing techniques, this study aims to overcome the challenges of necrosis and infections, improving patient outcomes and increasing the reliability of dental implant procedures.