Filo kiralama sektörünün Türkiye'deki konumu, geleceği ve otomotiv piyasalarına etkisi
The position, future of the fleet rental industry in Turkey and its impact on automotive markets
- Tez No: 916674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki filo kiralama sektörünün otomotiv piyasası üzerindeki etkilerini ve sektörün gelecekteki konumunu detaylı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Filo kiralama sektörü, özellikle otomobil üreticileri için önemli bir satış kanalı olarak dikkat çekmektedir. Büyük miktarlarda araç alımı yaparak üreticilerin satışlarını artıran filo kiralama şirketleri, aynı zamanda otomotiv sektörüne doğrudan ve dolaylı katkılar sunmaktadır. Çalışma, sektörün mevcut durumu ve gelecekteki potansiyelini değerlendirmek için anket yöntemine dayalı bir araştırma modeli kullanmıştır. Katılımcıların filo kiralama hizmetleriyle ilgili algı ve deneyimleri analiz edilerek sektörle ilgili önemli sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların büyük bir çoğunluğu filo kiralama hizmetlerinin Türkiye'deki otomobil satışlarını olumlu yönde etkilediğini düşünmektedir. Bu durum, filo kiralama şirketlerinin otomobil üreticileriyle olan ilişkilerini güçlendirdiğini ve piyasa büyümesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, filo kiralama şirketlerinin maliyet kontrolü, operasyonel verimlilik ve teknolojik yenilikler gibi stratejik avantajlar sağladığı tespit edilmiştir. Bu şirketlerin maliyetleri düşürmeye yönelik uygulamaları hem firmalar hem de müşteriler için ekonomik faydalar yaratmaktadır. Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, filo kiralama sektörünün elektrikli ve otonom araçlara adaptasyonunun sektördeki dinamikleri önemli ölçüde değiştireceği yönündedir. Katılımcılar, küresel trendlere ve teknolojik gelişmelere hızlıca uyum sağlayan filo kiralama şirketlerinin sektöre modernleşme anlamında önemli katkılar sunduğunu ifade etmektedir. Büyük ve uluslararası hizmet yapısına sahip filo kiralama şirketleri yeni teknolojili araçlara daha hızlı geçiş yapmaktadır. Özellikle elektrikli ve otonom araç teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, filo kiralama hizmetlerinin bu araç tiplerine yönelik talep doğrultusunda genişleyeceği öngörülmektedir. Filo kiralama sektörünün ikinci el araç piyasasındaki etkisi de çalışmada vurgulanmaktadır. Katılımcılar, filo kiralama hizmetlerinin ikinci el araç piyasasında güvenilir bir yapı ve satış modelleri oluşturduğunu belirtmiştir. Bu durum, filo kiralama şirketlerinin piyasadaki yerini sağlamlaştırdığına işaret etmektedir. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'de filo kiralama sektörünün otomotiv piyasasının büyümesine katkıda bulunduğunu ve sektörde sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlamak için teknolojik yeniliklerin önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Özellikle elektrikli ve otonom araçların gelecekte sektörün şekillenmesinde kritik bir rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of the fleet rental sector in Turkey on the automotive market and the future position of the sector in detail. The fleet rental sector stands out as an important sales channel, especially for automobile manufacturers. Fleet rental companies, which increase the sales of manufacturers by purchasing large amounts of vehicles, also provide direct and indirect contributions to the automotive sector. The study used a survey-based research model to evaluate the current status and future potential of the sector. By analyzing the perceptions and experiences of the participants regarding fleet rental services, important results regarding the sector were obtained. According to the research findings, the vast majority of the participants think that fleet rental services positively affect automobile sales in Turkey. This situation shows that fleet rental companies strengthen their relationships with automobile manufacturers and contribute to market growth. In addition, it has been determined that fleet rental companies provide strategic advantages such as cost control, operational efficiency and technological innovations. The practices of these companies aimed at reducing costs create economic benefits for both companies and customers. Another important finding of the research is that the adaptation of the fleet rental sector to electric and autonomous vehicles will significantly change the dynamics in the sector. Participants state that fleet rental companies that quickly adapt to global trends and technological developments make significant contributions to the sector in terms of modernization. Fleet rental companies with large and international service structures are switching to new technology vehicles more quickly. It is anticipated that fleet rental services will expand in line with the demand for these vehicle types, especially with the widespread use of electric and autonomous vehicle technologies. The impact of the fleet rental sector on the second-hand vehicle market is also emphasized in the study. Participants stated that fleet rental services have created a reliable structure and sales models in the second-hand vehicle market. This indicates that fleet rental companies have strengthened their place in the market. The results of the study reveal that the fleet rental sector in Turkey contributes to the growth of the automotive market and that technological innovations are important to provide a sustainable competitive advantage in the sector. It is thought that electric and autonomous vehicles in particular will play a critical role in shaping the sector in the future.