Behcetü'l-Fetava'daki aile hukuku ile ilgili fetvaların değerlendirilmesi
Evaluation of fatwas on family law in Behcet Al-Fetawa
- Tez No: 916718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmamızda Lâle Devri'nde Şeyhülislâm olan Yenişehirli Abdullah Efendi'nin“Behcetü'l-Fetâvâ”adlı kitabı aile hukuku kapsamında nikâhla ilgili fetvaların latinize edilerek gösterilen kaynakların incelenmesi yapılmıştır. Çalışmamız, bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde amaç ve yöntem ile tezin çalışma alanı belirlenmiş, Yenişehirli Abdullah'ın hayatı, fetva kavramı ve Behcetü'l-Fetâvâ'nın hususiyetleri anlatılmıştır. Birinci bölümde; Yenişehirli'nin Şeyhülislâm olarak görev yaptığı dönemde nikâhla alakalı vermiş olduğu fetvalar Behcetü'l-Fetâvâ'nın 1266/1849 Osmanlıca baskısı esas alınarak numaralandı, latinize edildi, günümüz Türkçesine tercümesi yapıldı. Fetvalara Arapça olarak gösterilen nukûl/kaynaklar, eserlerin varsa matbu yoksa yazma nüshalarından bulunarak tercümesi yapıldı ve dipnotta yeri gösterildi. İkinci bölümde ise Behcetüʾl-Fetâvâ'nın nikâh bölümünde kullanılan kaynakların değerlendirmesi ve meselelerin tasnifi yapıldı. Toplumun birlik, beraberlik ve huzurunun menbaı olan ailenin oluşumu nikâh akdiyle gerçekleşmektedir. İslâm'da yapılan nikâhın sahih olması için; şahitlerin huzurunda, tarafların irade beyanı (icap ve kabul), ehliyet, aynı ortamda olması, evliliğin herhangi bir şartla kayıtlanmaması, evlenmeye engel bir durumun olmaması, gerekli olduğu hallerde tarafların veya velilerinin rızasının alınması yeterli görülmüştür. Başkasının huzurunda gerçekleştirilmesi, dinî bir tören yapılması gibi zorunluluğu da yoktur. Osmanlıda şeyhülislâmların verdiği fetvaların derlendiği fetva mecmuları farklı görüş ve uygulamaları ortadan kaldırmış, meselelere tercih edilen görüşlerle çözüm sunmuş, tatbik edilmesi açısından kolaylık sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the book“Behcetü'l-Fetâvâ”by Yenişehirli Abdullah Efendi, who was a Sheikh al-Islam in the Tulip Period, was examined by latinizing the fatwas related to marriage within the scope of family law. Our study consists of an introduction and two main sections. In the introduction part of the thesis, the purpose and method and the field of study of the thesis were determined, and the life of Yenişehirli Abdullah Efendi, the concept of fatwa and the characteristics of Behcetü'l-Fetâvâ were explained. In the first part, the fatwas issued by Yenişehirli Abdullah Efendi regarding marriage during his tenure as Sheikh al-Islam were numbered, latinized and translated into today's Turkish based on the 1266/1849 Ottoman edition of Behcetü'l-Fetâvâ. The transfers/sources of the fatwas shown in Arabic, if any, were found from the printed or manuscript copies of the works, translated and their place was shown in the footnote. In the second part, the sources used in the marriage section of Behcetü'l-Fetâvâ were evaluated and the issues were classified. The formation of the family, which is the source of the unity, solidarity and peace of the society, takes place with the marriage contract. For a marriage to be valid in Islam, the declaration of will (offer and acceptance) of the parties in the presence of witnesses, capacity, being in the same environment, marriage not being conditioned with any terms, there being no obstacle to marriage, and obtaining the consent of the parties or their guardians when necessary are considered sufficient. It does not have to be performed in the presence of someone else or to perform a religious ceremony. Fatwa compilations, which compiled the fatwas issued by Sheikh al-Islam in the Ottoman Empire, eliminated different opinions and practices, offered solutions to issues with preferred opinions, and facilitated their implementation.