Cide (Kastamonu) yöresi kestanelerinin (Castanea sativa Mill.) pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Pomological and biochemi̇cal characterization of grown chesnut (Castanea sativa Mill.) genotypes in cidde (Kastamonu) region
- Tez No: 916844
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD MURADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cide (Kastamonu) İlçesinde 2022-2023 yılları arasında çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın ilk yılında (2022) tohumdan yetişmiş 250 adet genotip kestanelerin meyve kalitesi bakımından üstün özellikleri olanların belirlenmesi hedeflenmiştir. İki yıllık araştırma sonuncunda toplam 20 genotip ümitvar olarak belirlenmiştir. Ümitvar genotiplerin bazı pomolojik ve biyokimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Pomolojik özellikler olarak; meyve ağırlığı 7.00-11.61 gr, meyve iç ağırlığı 5.75 gr-10.06 gr, meyve şekil indeksi 0.56-9.67, meyve kabuk kalınlığı 0.130-0.180 mm, meyve iç oranı %82-% 89, meyve iç rengi 16 genotip krem, kabuk sertliği 11 tip sert kabuklu, meyve eni 16.21-21.29 mm, meyve boyu 26.73-33.58 mm, meyve yüksekliği 24.73-30.95 testanın içeri girme durumu 19 genotipte (%95) orta, testanının soyulma durumu 18 genotipte (%90) zor, için ayrılma durumu 12 genotipte (%60) kolay, kapsüldeki meyve sayısı 18 genotipte 2 adet ve meyve tat durumu ise 14 genotipte çok iyi olarak tespit edilmiştir. Biyokimyasal özelikleri bakımından; nem içeriği %40,93-52.52, kül içeriği %2.08-%3.01, protein %3.33- 3.36, total yağ içeriği %0.59-2.11, toplam fenolitik madde içeriği %3.57-5.99 ve DPPH içeriği ise %4.97-10.51 arasında belirlenmiştir. Çalışma neticesinde seçilen genotiplerin çoğaltılabilecek nitelikte olduğu ve doğal özelliklerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Cide (Kastamonu) District between 2022-2023. In the first year of the study (2022), it was aimed to determine the superior characteristics of 250 genotype chestnuts grown from seed in terms of fruit quality. At the end of the two-year study, a total of 20 genotypes were determined to be promising. Some pomological and biochemical properties of promising genotypes were evaluated. As pomological features; fruit weight 7.00-11.61 gr, fruit inner weight 5.75 gr-10.06 gr, fruit shape index 0.56-9.67, fruit shell thickness 0.130-0.180 mm, fruit inner ratio 82%-89%, fruit inner color 16 genotype cream, shell hardness 11 types of hard shell, fruit width 16.21-21.29 mm, fruit length 26.73-33.58 mm, fruit height 24.73-30.95 testa penetration condition moderate in 19 genotypes (95%), peeling of testan difficult in 18 genotypes (90%), The separation status was found to be easy in 12 genotypes (60%), the number of fruits in the capsule was 2 in 18 genotypes, and the fruit taste status was very good in 14 genotypes. In terms of biochemical properties; moisture content was 40.93-52.52%, ash content was 2.08%-3.01%, protein content was 3.33-3.36%, total fat content was 0.59-2.11%, total phenolitic substance content was 3.57-5.99% and DPPH content was 4.97-10.51%. As a result of the study, it is envisaged that the selected genotypes can be reproduced and their natural properties will be preserved and transferred to future generations.