Farklı çinko kaynaklarının ve dozlarının Macar fiği (Vicia pannonica Crantz) x tritikale (x Triticosecale) karışımının verim ve yem kalitesi özelliklerine etkileri
The effects of different sources and doses of zinc on hay yield and quality characteristics of Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz) x triticale (x Triticosecale) mixture
  1. Tez No: 916843
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE ŞİMŞEK SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖNAL AŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Farklı çinko kaynak (ZnSO4, ZnO, Zn-EDTA and Zn-Nano) ve dozlarının (0, 200, 400, 800 g Zn/da) %50 Macar fiği + %50 tritikale karışımının ot verimi ve kalitesini belirlemek amacıyla planlanan bu araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 4 tekrarlı olarak iki yıl süreyle yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu, SPAD değeri, yaş ot ve kuru ot verimi, otun ham protein, ADF, NDF, ham kül, Ca, Mg, K ve P oranları ile Zn konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen veriler“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine”göre yıllar üzerinden birleştirilerek analiz edilmiştir. Denemenin yürütüldüğü çinko eksikliğinin yaşandığı topraklarda çinkolu gübreleme ile hem ot verimi hem de otun ham protein oranı artmış, ADF ve NDF oranları ise azalmıştır. Hem ot verimi hem de kalitesi birlikte düşünüldüğünde Zn-Nano kaynağının 400 g Zn/da ve 800 g Zn/da dozları, ZnSO4 ve Zn-EDTA kaynaklarından uygulanan 800 g Zn/da dozu en iyi sonuçları sağlamıştır. Bununla birlikte, gübre fiyatı ve bulunabilirlikleri de göz önüne alındığında benzer toprak özellikleri olan benzer ekolojiler için %50 Macar fiği +%50 tritikale karışımının yetiştirilmesinde Zn-Nano kaynağının 400 g Zn/da ve ZnSO4 ve Zn-EDTA kaynaklarından uygulanan 800 g Zn/da dozundan herhangi biri tercih edilebilir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of different zinc sources (ZnSO4, ZnO, Zn-EDTA and Zn-Nano) and zinc doses (0, 200, 400, 800 Zn/da) on the hay yield and quality of Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) and triticale (x Triticosecale Wittmack) mixture (50% Hungarian vetch + 50% Triticale). The experiment was established at Split Plots on Randomized Complete Block Design with 4 replications.The plant height, SPAD, fresh forage yield, hay yield, crude protein, ADF (Acid Detergent Fiber), NDF (Neutral Detergent Fiber), ash content, and the concentrations of Ca, Mg, K, P, and Zn were assessed. The data were analysed with“Split Plots on Randomized Complete Block Design”for repeated measurement using. It would appear that the application of zinc fertiliser to zinc deficient soils has resulted in an increase in both the hay yield and the crude protein ratio, as well as a decrease in the ADF and NDF rates of the hay. Considering both hay yield and quality together, 400 g Zn/da and 800 g Zn/da applied from Zn-Nano and 800 g Zn/da applied as ZnSO4 and Zn-EDTA provided the best results. However, considering the price and availability of fertilizer, 400 g Zn/da as Zn-Nano and 800 g Zn/da applied from ZnSO4 and Zn-EDTA can be preferred for growing 50% Hungarian vetch + 50% triticale mixture for similar ecologies with similar soil properties