COVID-19 pandemisinin Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin denizcileri üzerindeki etkisi
Effect of COVID-19 pandemic on seafarers of Black Sea coastal countries
  1. Tez No: 916879
  2. Yazar: FIRAT SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Pandemi terimi, bir kıta veya tüm dünya yüzeyi gibi geniş bir coğrafi alana yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar için kullanılır. Salgın hastalıkların tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir ve COVID-19 pandemisi de bu tarih içinde ne ilk ne de son olacaktır. Pandemi sürecinde hükümetler, hastalığın yayılımını engellemek amacıyla çeşitli kısıtlamalar uygulamışlardır. Bu kısıtlamalar, bireylerin ruh sağlığı ve çalışma ortamlarını derinden etkilemiştir. Mevcut pandemi durumunun toplumun çeşitli kesimleri üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar bulunsa da, bu çalışmalar oldukça sınırlıdır. Benzer şekilde, pandemi döneminde gemi adamlarının ruhsal durumlarını inceleyen araştırmalar da sınırlıdır ve Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin gemi adamları üzerinde yapılan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışması Covid-19'un özellikle Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin denizcileri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma çevrimiçi ve yüz yüze anket yöntemi ile yürütülmüş olup katılımcıların depresyon ve anksiyete seviyeleri gözlemlenmiştir. Ayrıca gemilerde karşılaştıkları sorunlar incelenmiş ve mevcut ruh halleri ile arasındaki anlamlı ilişkiler incelenmiştir. Bulgular, gemi adamlarının %38.8'inin depresyon ve %56.6'sının anksiyete belirtileri gösterdiğini ortaya koymuştur. Gemi adamlarının gemideki görevleri ve deniz tecrübeleri ile anksiyete seviyeleri arasında orta derecede anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, pandemi döneminde gemideki gergin ve sinirli ortam ile gemi adamlarının mental sağlıkları arasında orta seviyede bir ilişki keşfedilmiştir. Ek olarak, gemi adamlarının anksiyete seviyeleri ile pandemi süresince aldıkları ekstra ödeme ve kontrat uzama süreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışma sonuçları, gemi adamlarının depresyon ve kaygı seviyelerinin Covid-19 öncesine göre önemli ölçüde yüksek olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasının sonuçları, denizcilik şirketleri, uluslararası kuruluşlar ve devlet otoriteleri tarafından dikkate alınmalı ve düzenleyici önlemler alınmalıdır. Tüm paydaşların ortak katılımı ile gemi adamlarının psikolojik sağlığını desteklemek amacıyla psikososyal destek programları geliştirilmeli ve iş stresini azaltmaya yönelik çalışma ortamında iyileştirmeler yapılmalıdır. Ayrıca, adil maddi uygulamaların yanı sıra gemi adamlarının psikolojik sağlığını etkileyen faktörler belirlenerek çok paydaşlı bir yaklaşım benimsenmelidir.
Özet (Çeviri)
The term pandemic is used to describe widespread epidemic diseases that affect a large geographical area such as a continent or the entire surface of the globe. The history of epidemic diseases is as old as human history itself, and the COVID-19 pandemic is neither the first nor the last within this timeline. Governments have implemented various restrictions during pandemics to prevent the spread of the disease. These restrictions have deeply affected individuals' mental health and work environments. While there are studies examining the impact of the current pandemic on various segments of society, such studies are quite limited. Similarly, research on the mental well-being of seafarers during the pandemic is also limited, and there is no study specifically focusing on seafarers from countries bordering the Black Sea. This thesis aims to examine the effects of COVID-19 on seafarers from countries bordering the Black Sea. The study was conducted using both online and face-to-face survey methods, and participants' levels of depression and anxiety were observed. Additionally, the problems they encountered on ships were examined, and significant relationships between their current mental states and these issues were explored. Findings revealed that 38.8% of seafarers exhibited symptoms of depression, and 56.6% showed symptoms of anxiety. There was a moderately significant relationship between seafarers' duties on board and their levels of anxiety. Furthermore, a moderate relationship was found between the tense and stressful atmosphere on ships during the pandemic and the mental health of seafarers. Additionally, a significant relationship was found between seafarers' levels of anxiety and the extra payments they received and contract extension periods during the pandemic. The study results indicate that the levels of depression and anxiety among seafarers are significantly higher compared to pre-COVID-19 levels. The findings of this thesis should be considered by maritime companies, international organizations, and government authorities, and regulatory measures should be taken. Psychosocial support programs should be developed with all stakeholders to support the psychological health of seafarers, and the working environment should be improved to reduce job stress. Additionally, a multi-stakeholder approach should be adopted to identify the factors affecting the psychological health of seafarers and implement fair financial practices.