Nörolojik bozuklukların transfer öğrenme temelli analizi
Transfer learning based analysis of neurological disorders
- Tez No: 916962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tezi, nörolojik bozuklukların daha kesin teşhis ve analizini sağlamayı amaçlayan bir çalışmayı temsil ediyor. Bu amaç doğrultusunda, beyin görüntüleme yöntemleri olan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) ve fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) gibi tekniklerle elde edilen veriler kullanılarak derin öğrenme modelleri geliştirilecek ve transfer öğrenme yöntemleri ile optimize edilecek. Bu yaklaşım, nörolojik bozuklukların belirgin özelliklerini daha etkin bir şekilde yakalamayı ve böylece teşhis başarımını artırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bu çalışma farklı nörolojik bozuklukların sınıflandırılmasında daha yüksek hassasiyet elde etme potansiyelini taşıyor. Bu tez, nörolojik bozuklukların teşhis ve yönetimi alanında önemli bir ilerleme sağlayabilirken, aynı zamanda nörolojik görüntüleme verilerinin derin öğrenme modelleri ile nasıl etkili bir şekilde işlenebileceği konusundaki bilgi birikimini artırarak bu alandaki analizlerin daha da gelişmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis represents a study that aims to provide more precise diagnosis and analysis of neurological disorders. For this purpose, deep learning models will be developed and optimized with transfer learning methods, using data obtained by brain imaging methods such as Magnetic Resonance Imaging (MRI) and functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI). This approach aims to capture the salient features of neurological disorders more effectively, thereby increasing diagnostic performance. At the same time, this work has the potential to achieve higher precision in the classification of different neurological disorders. While this thesis can make a significant progress in the diagnosis and management of neurological disorders, it can also contribute to the further development of analyzes in this field by increasing the knowledge on how to effectively process neurological imaging data with deep learning models.