İklimlendirme sistemlerinde yapay zeka uygulamaları
Artificial intelligence applications in air conditioning systems
  1. Tez No: 916984
  2. Yazar: MAAMOON WASSOUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, yapay zeka uygulamaları yoluyla ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin verimliliğini artırma yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca, yapay zeka uygulamalarının bu sistemlerde enerji tüketimini azaltma ve termal konforu artırma üzerindeki etkinliği değerlendirilmiştir. En yaygın yaklaşımlar olan model öngörülü kontrol, bulanık mantık kontrol, derin pekiştirmeli öğrenme ve evrimsel algoritmalar karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak bu tezde, yapay zekanın soğutma grubunda uygulanması gözden geçirilmiş ve bu ünitenin performansını artırmak için kullanılan yöntemler araştırılmıştır. Tez ayrıca, yapay zeka yöntemleri ile entegrasyon amacıyla iklimlendirme sisteminin çeşitli bölümlerinde gerekli donanım yükseltmelerini ve bu yükseltmelerin algoritmaların etkinliği üzerindeki etkisini incelemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, methods for improving the efficiency of heating, ventilation and air conditioning systems through artificial intelligence applications have been examined. Additionally, the effectiveness of artificial intelligence applications in reducing energy consumption and increasing thermal comfort in these systems has been evaluated. The most common approaches, including model predictive control, fuzzy logic control, deep reinforcement learning and evolutionary algorithms have been compared. Furthermore, this thesis has reviewed the application of artificial Intelligence in chiller units and investigated the methods used to enhance the performance of these units. The thesis also examines the necessary hardware upgrades in various sections of the air conditioning system for integration with artificial intelligence methodologies and the impact of these upgrades on the effectiveness of the algorithms.