Yapay zeka metoduyla iç iklimlendirme inşaatının geliştirilmesi ve mühendislik yönetimi
Development and engineering management of indoor air conditioning construction with artificial intelligence method
  1. Tez No: 873157
  2. Yazar: BASHAR MAHMOOD ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, geleneksel klima sistemlerinin çevresel olarak sorumlu bina tasarımı prensipleri ile makine öğrenmesi ve yapay zeka modeli kullanılarak yeni bir akılı iç tasarım iklimlendirme modeli geliştirilmiştir. Geleneksel klima sistemleri uzun bir süredir iç mekan iklim kontrolünün önemli bir bileşeni olmasına rağmen, bunları yeşil bina konseptlerine entegre etmek son derece zorlu bir çaba gerektirir. Enerji verimsizliği, yüksek işletme maliyetleri, sürdürülebilir tasarım prensiplerine uyum eksikliği, çevre üzerinde olumsuz etki, konforun tehlikeye girebileceği olasılığı ve retrofit yapmanın zorluğu bu tasarım ile ilişkilendirilen bazı sınırlamalar mevcuttur. Çalışmamızda, yeşil binalar, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik üzerine vurgu yaparak, bu hedeflere sorunsuzca uyum sağlayan ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemleri kullanılmıştır. Geleneksel HVAC sistemlerinin sınırlamaları, çevreye dost alternatiflerin bulunması ve benimsenmesi konusundaki acil ihtiyacı ortaya koyar. Yeşil inşaat tekniklerinde iç mekan konforu ile çevresel sorumluluk arasında uyumlu bir birlikteliğin sağlanması esastır. Bu araştırmanın sonuçları, geleneksel ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerini yeşil bina kavramları bağlamında yeniden düşünmenin ne kadar önemli olduğuna ışık tutmaktadır. Yenilikçi ve çevre dostu ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemlerini benimseyerek, geleneksel klima ve yeşil bina prensipleri arasındaki boşluğu kapatma şansına sahip olabiliriz. Bu seçenekler, enerji verimliliğine öncelik vermeli, konforu artırmalı, çevresel etkiyi azaltmak için ekolojik dost soğutucuları kullanmalı ve yeşil bina uygulamalarıyla sorunsuzca entegre olmalıdır. Ayrıca, enerji verimliliğine öncelik vermelidirler. Bu adımları atarak, inşa edilmiş çevrenin daha sürdürülebilir ve uyumlu olacağı, insan konforunun tehlikeye girmeyeceği ve çevresel korumanın en üst düzeyde önemli olacağı bir geleceğe önemli bir ilerleme kaydediyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, a new intelligent interior design air conditioning model was developed using environmentally responsible building design principles of traditional air conditioning systems and machine learning and artificial intelligence model. Although conventional air conditioning systems have long been an important component of indoor climate control, integrating them into green building concepts is an extremely challenging endeavor. There are some limitations associated with this design: energy inefficiency, high operating costs, lack of compliance with sustainable design principles, negative impact on the environment, the possibility that comfort may be compromised, and the difficulty of retrofit. Our study emphasized green buildings, energy efficiency and sustainability, and used heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems that fit seamlessly into these goals. The limitations of traditional HVAC systems highlight the urgent need to find and adopt environmentally friendly alternatives. In green construction techniques, it is essential to ensure a harmonious combination between indoor comfort and environmental responsibility. The results of this research shed light on how important it is to rethink traditional heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems in the context of green building concepts. By adopting innovative and environmentally friendly heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems, we may have the opportunity to bridge the gap between traditional air conditioning and green building principles. These options should prioritize energy efficiency, increase comfort, use ecologically friendly refrigerants to reduce environmental impact, and integrate seamlessly with green building practices. They should also prioritize energy efficiency. By taking these steps, we are making significant progress towards a future where the built environment will be more sustainable and harmonious, human comfort will not be compromised, and environmental protection will be of utmost importance.