Huntington hastalığı ve miyotonik distrofide dinamik mutasyonların moleküler tanısı
Molecular diagnosis of dynamic mutations in huntington disease and myotonic dystrophy
  1. Tez No: 91701
  2. Yazar: FAHRİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
6. Özet Huntington hastalığı ve Myotonik distrofı, belli bir yaştan sonra ortaya çıkan, progresif nörodejeneratif hastalıklardır. Otozomal dominant kalıtım gösteren her iki hastalıkta da kuşaklar arasında antisipasyon gözlenir. 1990'lı yılların başından itibaren dinamik mutasyonlar olarak tanımlanan ve polimorfik üçlü tekrar bölgelerinin artışı ile hastalığa yol açan yeni bir mutasyon mekanizması keşfedilmiştir. Üçlü tekrar sayısının yüksekliği ile hastalığın ağırlığı arasında ters yönde bir korelasyon bulunur. Mutasyonun dinamik özelliğinden dolayı hastalık kuşaklar arasında ağırlaşarak geçer. Huntington hastalığında mutasyon İT- 15 geninin 1. eksohu içindeki CAG tekrar dizilerinin artışı ile oluşur. Normal kişilerde 10 ile 36 tekrar arasındaki sayı, hastalarda 37 ve üzerindedir. Yaptığımız çalışmada sağlıklı kontrol grubunda 100 kişi incelendi ve 10 ile 35 tekrar arasında 22 allel bulundu. Hasta grubunda incelenen 89 kişide 38 ile 78 tekrar arasında 18 allel bulundu. Hastalığın başlangıç yaşı ile CAG tekrar sayısı arasında -0,658 düzeyinde orta derecede ters bir korelasyon olduğu görüldü. Mutasyon testi için PCR + poliakrilamid jel + gümüş boyama yöntemleri kullanıldı. Myotonik distrofı'den sorumlu gen olan DMPK geni ise bir protein kinaz ailesi üyesidir. Üçlü tekrar artışları genin kodlayan bölgesinde olmayıp, 3'UTR bölgesinde bulunup CTG tekrar dizilerinin artışı ile hastalık ortaya çıkar. Normal sınırları -5 ile 37 tekrar olan CTG dizileri hastalarda 50'den başlayıp binlerce tekrara kadar çıkar. Normal sınırlardaki allelleri PCR ile çoğaltmak mümkün iken, uzun hastalık allelleri Southern blot ile tespit edilebilmektedir. Digoksigenin ile işaretleyerek hazırladığımız problar ile yaptığımız hibridizasyon sonucunda ikisi homozigot olmak üzere 18 hastada mutasyon tespit edildi. 77
Özet (Çeviri)
7. Summary Molecular Diagnosis in Huntington Disease and Myotonic Dystrophy Huntington disease and myotonic dystrophy are progressive neurodegenerative disorders, which are inherited by autosomal dominant fashion and exhibit anticipation during transmission in families. In 1990's, a new mutation-mechanism has been described as dynamic mutations as caused by expansion of the trinucleotide-repeats in genes during transmission in generations. There is a negative correlation between age of onset of diseases and the trinucleotide-repeat number. Because of the dynamic character of the mutation, manifestations of diseases are worsening along transmission. In Huntington disease, the mutation occurs as expansions of CAG repeats in the IT- 15 gene. The normal range of the CAG repeats is 10 to 36 repeat and alleles which longer than 37 are known to cause to disease. Longest allele is found to be 121 repeats in our study, we analysed 100 normal controls to determine the distribution of the alleles in Turkish population. As a result, we found 22 different alleles between 10 to 35 repeats. In patients with Huntington disease (89 people were found to be actually affected) ranging from 38 to 78 CAG repeats, totaling the 1 8 different alleles. There was a negative correlation (-0,658) between age of disease onset and the CAG repeat-number. The DMPK gene, which causes myotonic dystrophy, is a member of protein kinase family. Disease-causing mutation of CTG trinucleotide-repeats are located in noncoding 3'UTR region. While the normal range in population is 5 to 37 repeats, in patients with myotonic dystrophy expansions begin with 50 repeats and expand to thousands. While short-repeat containing alleles can be detected using PCR, longer alleles can only be observed using detected with Southern blots. Using digoxigenin labelled probes in Southern blots, we detected 18 mutations and among those we 2 homozygote cases. 78