Dizel/nano parçacık karışımlarının dizel motor performans ve emisyonlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of diesel/nano particle blends on diesel engine performance and emissions
- Tez No: 917091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yüzyılda, modernizasyon ve endüstriyel devrim nedeniyle otomotiv sektöründe hızlı bir büyüme yaşanmakta ve bu da daha yüksek enerji gereksinimlerine yol açmaktadır. Günümüzde ulaşım sektöründe, dünya ekonomisi gelişirken milyarlarca aracın yollarda seyahat etmesiyle enerji üretimi önemli bir rol oynamaktadır. Motorlar ve güç kazanları, insanların sağlığını ve çevreyi olumsuz etkileyen nitrojen oksitler (NOx), hidrokarbonlar (HC) ve karbonmonoksit (CO) gibi birçok toksik emisyon üretirler. Büyük miktarda enerji üretmek için aşırı dizel yakıt tüketimi, artan kirlilik emisyonlarına yol açar ve bu da küresel ısınmayı, istenmeyen iklim değişikliklerine katkı sunar. Sıkıştırma ateşlemeli motorlarda dizel emisyonlarını azaltmak için yaklaşımlardan biri de, dizel oksidasyon katalizörlerinin ve dizel yakıtlarda nanoparçacıkların kullanılmasıyla yanma özelliklerinin iyileştirilmesi ve emisyonların azaltılma yöntemleridir. Bu çalışmada, farklı (500W- 1000W- 1500W-2000W ve 2500W) motor yüklerinde dizel yakıta katılan 2 farklı 50 ppm seviyesinde AgTiO2 ve AgTiO2MgO nanopartikül karışımlı yakıtın, dizel yakıta göre motor performansı ve emisyon değerleri üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, there has been rapid growth in the automotive sector due to modernization and the industrial revolution, leading to higher energy requirements. Nowadays, energy production plays an important role in the transport sector, with billions of vehicles travelling on the roads as the world economy develops. Engines and power boilers produce many toxic emissions such as nitrogen oxides (NOx), hydrocarbons (HC) and carbon monoxide (CO), which adversely affect people's health and the environment. Excessive consumption of diesel fuel to generate large amounts of energy leads to increased pollution emissions, which in turn contribute to global warming and undesirable climate changes. One of the approaches to reduce diesel emissions in compression ignition engines is the use of diesel oxidation catalysts and nanoparticles in diesel fuels to improve combustion properties and reduce emissions. In this study, the effect of two different 50 ppm levels of AgTiO2 and AgTiO2MgO nanoparticle blended fuels added to diesel fuel at different engine loads (500W- 1000W- 1500W-2000W and 2500W) on engine performance and emission values compared to diesel fuel was investigated.