4-6 yaş grubu çocuklara uygulanan temel cimnastik çalışmalarının motor performans ve görsel algıya etkisi
The effect of basi̇c gymnastcs exercises appli̇ed to children aged 4-6 on motor performance and visiul percepti̇on
  1. Tez No: 917134
  2. Yazar: CENGİZHAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma 4-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarında uygulanan temel cimnastik çalışmalarının motor performans ve görsel algı düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Konya ili Selçuklu ilçesinde Erdem Anaokulunda öğrenim gören 4-6 yaş kontrol grubu kız (n=17), Erkek (n=23) ve Selçuklu Gençlik ve Spor ilçe Müdürlüğüne Bağlı Yunus Emre Uyar Cimnastik Spor salonunda, Cimnastik sporunu yapan deney grubu Kız (n=22), Erkek (n=18) 4-6 yaş öğrenci olmak üzere toplam 80 öğrenci oluşturmaktadır. Kişisel verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Motor performansların incelenmesinde, Morris, Atwater Williams ve Wilmore'un (1980) geliştirdikleri, Türkiye'de 1986 yılında Sevimay tarafından uyarlanan 3-6 yaş Motor Performans Testi kullanılmıştır. Bu testlerden durarak uzun atlama ve tek ayak üzerinde dengede durma testleri uygulanmıştır. Görsel algı düzeyleri için, Kalkan ve Arslan (2015) tarafından geliştirilen Görsel Algılama Ölçeği (GAÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 27 paket program kullanılmış, verilerin normallik sınaması Shapıro-wilk testi ile test edilmiş olup normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bağımsız değişkenler arasındaki farklılık, bağımsız gruplarda T testi ile değerlendirilirken bağımlı değişkenlerin analizi ise eşleştirilmiş T testi ile değerlendirilmiştir. Cinsiyetlere göre karşılaştırmada ise tekrarlı ANOVA kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çalışmamızda temel cimnastik çalışması yapan grup ve temel cimnastik çalışması yapmayan gruba uygulanan ön test son test sonuçlarına göre temel cimnastik çalışmalarının (Deney Grubu) görsel algıya ve motor performansa etkisinin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmaya göre, temel cimnastik çalışması yapmayan grubun (Kontrol grubu) ön test son test değerlerine göre görsel algılama sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemesine rağmen, durarak uzun atlama ve denge özelliklerinde olumlu yönde iyileşme görülmüştür. Cinsiyet yönünden bakıldıgında kız ve erkek öntest-sontest görsel algı, durarak uzun atlama ve denge değişkeni puanlarında anlamlı bir farklılık yoktur. Sonuç olarak, 4-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocuklarında uygulanan temel cimnastik çalışmalarının motor performans ve görsel algı düzeylerine etkisi incelendiğinde, temel cimnastik çalışmaları yapan grupta görsel algı, durarak uzun atlama ve denge üzerine olumlu etkisinin olduğu görülürken temel cimnastik çalışmaları yapmayan kontrol grubunda görsel algı düzeylerinde anlamlılık çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effects of basic gymnastics activities on motor performance and visual perception levels in preschool children aged 4-6 years. The study population consists of a control group of girls (n=17) and boys (n=23) aged 4-6 years attending Erdem Kindergarten in the Selçuklu district of Konya during the 2023-2024 academic year, and an experimental group of girls (n=22) and boys (n=18) aged 4-6 years practicing gymnastics at the Yunus Emre Uyar Gymnastics Sports Hall, affiliated with the Selçuklu Youth and Sports District Directorate, totaling 80 students. A Personal Information Form created by the researcher was used to collect personal data. The 3-6 Year Motor Performance Test, developed by Morris, Atwater Williams, and Wilmore (1980) and adapted by Sevimay in Turkey in 1986, was used to assess motor performances. The tests included standing long jump and balance on one foot. For visual perception levels, the Visual Perception Scale (VPS) developed by Kalkan and Arslan (2015) was utilized. The data were analyzed using the SPSS 27 software, and the normality of the data was tested using the Shapiro-Wilk test, confirming a normal distribution. Differences between independent variables were evaluated using the independent samples t-test, while the analysis of dependent variables was assessed using the paired t-test. For comparisons based on gender, repeated measures ANOVA was employed. As a result of the analyses, it was concluded that the effects of basic gymnastics activities (Experimental Group) on visual perception and motor performance were significant according to the pre-test and post-test results applied to both the group that performed basic gymnastics training and the group that did not. According to the research, although no statistically significant difference was observed in the visual perception results of the group that did not perform basic gymnastics training (Control Group) based on pre-test and post-test values, positive improvements were seen in standing long jump and balance characteristics. When examining gender differences, there was no significant difference in the pre-test and post-test scores of visual perception, standing long jump, and balance variables between girls and boys. In conclusion, when examining the effects of basic gymnastics activities on motor performance and visual perception levels in preschool children aged 4-6 years, it was observed that the group participating in basic gymnastics had a positive effect on visual perception, standing long jump, and balance. In contrast, the control group that did not engage in basic gymnastics activities did not show any significant differences in visual perception levels.