Prematüre bebeklerde nörogelişimsel riskin gövde kontrolü ve duyusal fonksiyonlar üzerine etkisi
Relationship between neurodevelopmental risk and trunk control and sensory functions in premature infants
  1. Tez No: 917211
  2. Yazar: SEVİ SEVİMLİ TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prematüre bebeklerde nörogelişimsel risk ile gövde kontrolü ve duyusal fonksiyonun incelendiği bu çalışmada n=90 prematüre bebek doğum haftalarına ve doğum kilolarına göre karşılaştırıldı. Erken prematüre(n=28), orta prematüre (n=29) ve geç prematüre(n=33) olmak üzere doğum haftasına göre 3 grupta; düşük doğum ağırlıklı (n=64) ve çok düşük doğum ağırlıklı(n=26) olmak üzere 2 grupta değerlendirildi. Standardize İnfant Nörogelişimsel Değerlendirme (SIND), Bebeklerde Duyusal Fonksiyonlar Testi (BDFT), Segmental Değerlendirmeli Gövde Kontrol Skalası (SDKS) kullanıldı. Bireyler yalnızca bir defa değerlendirmeye alındı. Ailelere aydınlatılmış onam formu imzalatıldı. İzin veren ailelerin bebekleri değerlendirilirken video çekimi alındı.
Özet (Çeviri)
In this study in which neurodevelopmental risk and trunk control and sensory function in premature infants were investigated, n=90 premature infants were compared according to their birth weeks and birth weight. They were evaluated in 3 groups as early premature (n=28), middle premature (n=29) and late premature (n=33) according to birth week and in 2 groups as low birth weight (n=64) and very low birth weight (n=26). Standardized Infant Neurodevelopmental Assessment (SIND), Infant Sensory Function Test (ISFT), Segmental Assessment Trunk Control Scale (SCCS) were used. Individuals were evaluated only once. Informed consent form was signed by the families. The infants of the families who gave permission were videotaped during the evaluation.