Laktasyon dönemindeki annelere emzirme sırasında müzik eşliğinde doğal manzara resimleri kullanımının emzirme, emzirme memnuniyeti ve maternal bağlanma üzerine etkisi
The effect of using natural landscape images accompanied by music during breastfeeding on breastfeeding, breastfeeding satisfaction and maternal attachment in lactating mothers
  1. Tez No: 917210
  2. Yazar: NURAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma, laktasyon dönemindeki annelere emzirme sırasında müzik eşliğinde doğal manzara resimleri kullanımının emzirme, emzirme memnuniyeti ve maternal bağlanma üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın etik kurul izni alındı. Araştırma Aralık 2023 ve Ağustos 2024 tarihlerinde Adıyaman Üniversitesi 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinde yürütüldü. Çalışmada gönüllü katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile müdahale gurubunda 45 ve kontrol grubunda 45 anne olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Veriler Kişisel Bilgi Formu, LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği, Visual Analog Skala (VAS) ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla çalışmaya katılan annelere ön test ve son test uygulandı. Kontrol grubundaki annelere ön test sonrası müdahale yapılmadı yanlızca çalışmaya katılan annelere primipar olması dolayısıyla emzirme eğitimi verildi ve 10 gün sonunda telefonla aranarak son test uygulandı. Müdahale grubundaki annelere ön test uygulandı, aynı şekilde emzirme eğitimi verildi ve sonrasında ilk gün hastane odasında ikinci gün ev ziyareti sırasında ve 8 gün boyunca da telefonla takip ederek toplamda 10 gün olacak şekilde müzik eşliğinde doğal manzara resimlerinden oluşan video emzirme sırasında anneye izletildi. Onuncu gün müdahale grubundaki annelere son test uygulandı. Müdahale sonrası son test puan ortalamaları incelendiğinde; LATCH son test puan ortalaması müdahale grubunda 8.24±1.65, kontrol grubunda ise 6.51±2.39; VAS son test puan ortalaması müdahale grubunda 5.73±1.68, kontrol grubunda ise 4.49±1.58; maternal bağlanma ölçeği son test puan ortalaması müdahale grubunda 103.18±1.84, kontrol grubunda ise 100.38±5.46 olduğu saptandı. Çalışmamızda sonuç olarak; annelere müzik eşliğinde doğal manzara resmimleri izlettirilmesinin annelerin emzirme, emzirme memnuniyeti ve maternal bağlanma düzeyleri üzerinde etkili bir yöntem olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a randomized controlled trial to evaluate the effects of using natural landscape images accompanied by music during breastfeeding on breastfeeding, breastfeeding satisfaction, and maternal attachment among lactating mothers. Ethics committee approval for the study was received. The research was conducted between December 2023 and August 2024 in the Obstetrics and Gynecology Clinics of the 400-bed Training and Research Hospital at Adıyaman University. Voluntary participants were divided into two groups using simple randomization, with 45 mothers in the intervention group and 45 in the control group. Data were collected using the Personal Information Form, LATCH Breastfeeding Assessment Tool, Visual Analog Scale (VAS), and Maternal Attachment Scale. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 software was used to analyze the data. Pre-tests and post-tests were administered to the participating mothers to gather data. In the control group, no intervention was applied after the pre-test; only breastfeeding education was provided due to the primiparous status of the participants, and a post-test was conducted via phone call after 10 days. In the intervention group, mothers received the pre-test, the same breastfeeding education, and were shown videos of natural landscape images accompanied by music during breastfeeding. This intervention was conducted in the hospital room on the first day, during a home visit on the second day, and followed up by phone for the next eight days, totaling 10 days. A post-test was administered on the tenth day. Upon examining the post-test mean scores, the LATCH post-test mean score was 8.24±1.65 in the intervention group and 6.51±2.39 in the control group; the VAS post-test mean score was 5.73±1.68 in the intervention group and 4.49±1.58 in the control group; the maternal attachment scale post-test mean score was 103.18±1.84 in the intervention group and 100.38±5.46 in the control group. In conclusion, our study determined that showing natural landscape images accompanied by music to mothers during breastfeeding is an effective method for improving breastfeeding, breastfeeding satisfaction, and maternal bonding levels.