Language learning via Applications: Duolingo and Lyricstraining
Uygulamalarla dil öğrenimi: Duolingo ve Lyricstraining
- Tez No: 917214
- Danışmanlar: PROF. DR. NİCOLE NAU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dil uygulamaları yaygınlaştıkça, kişiler sınıf dışında da dil öğrenmeye başlamıştır. Taşınabilir akıllı cihazlar kullanılarak dil öğrenimi daha kolay ve erişilebilir hale gelmiştir. Araştırmanın amacı, Duolingo ve Lyricstraining kullanan kişilerin bu uygulamalara karşı olan tutumlarını ve uygulamalar hakkındaki fikirlerini ortaya çıkarmaktır. Katılımcılar 50 aktif Duolingo ve Lyricstraining kullanıcısıdır. Veriler bir likert ölçeği ve açık uçlu sorular içeren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular iki uygulamanın da katılımcıların hedef dildeki özgüvenini ve temel dil becerilerini etkilediğini göstermiştir. Araştırmanın sonucuna göre katılımcılar, Lyricstraining uygulamasına kıyasla Duolingo uygulamasının temel dil becerileri üzerinde önemli etkisi olduğuna inandıklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
As language applications have become more and more popular, individuals have started learning new languages outside of the classroom. Using portable smart devices, language learning has been easier and more accessible. The aim of the study is to investigate the attitudes of individuals using Duolingo and Lyricstraining towards these applications, and their opinions on the apps. Participants are 50 active users of Lyricstraining and Duolingo. The data were collected through a questionnaire, including open-ended questions and a likert scale. The findings showed that both of the applications influenced participants' confidence, and their basic language skills in the target language. According to the results, participants believed that especially Duolingo had a great effect on their main language skills, compared to Lyricstraining.