Is dallah revisited? The varying national legal rules for extending arbitration agreements to 'non-signatories': A reviewof recent case law
Dallah yenı̇den mı̇ gündeme geldı̇? tahkı̇m anlaşmasının 'taraf olmayanlara' genı̇şletı̇lmesı̇ne ı̇lı̇şkı̇n farklı ulusal yasal kurallar: Son içtihatların bir incelemesi
  1. Tez No: 917222
  2. Yazar: EZGİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. JACQUİ LONGMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of East Anglia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tahkim, tarafların ulusal mahkemelere gitme temel haklarından etkin bir şekilde feragat ettikleri özel bir yargılama sistemi olduğundan, tahkimin temel bir unsuru olan bu niyet ve rızanın kesin bir kanıtı olması gerekir. Bu açık anlaşma ve niyet olmadan, hakem heyetinin uyuşmazlığa bakma yetkisi yoktur. Bununla birlikte, bu yapı, projelerin teslimi ve tamamlanmasında birden fazla tarafın yer almasının yaygın olduğu, birkaç ayrı sözleşmeyi ve harici müzakereleri içeren modern sınır ötesi ticari karmaşık ve çok taraflı işlemlerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamamaktadır. Bununla birlikte, bazı yargı mercilerinin farklı yaklaşımlarını ve farklı mahkemelerin çelişkili kararlarını daha da ortaya koyan yakın tarihli Dallah ve Kabab içtihadı sayesinde, bu konu uluslararası tacirler arasında neden olduğu öngörülemezlik ve belirsizlik nedeniyle daha önemli hale gelmiştir. Burada en azından harmonize edilmiş bir kanunlar ihtilafı kuralına yaklaşılabileceği ve bunun da öngörülemezliği büyük ölçüde azaltacağı savunulmaktadır. Bu tür çabaların yokluğunda, tarafların mevcut durumun farkında olmaları ve tahkim anlaşmasının taraf olmayanları da kapsamasını isteyip istemediklerini açıkça belirterek uyuşmazlık çözüm maddelerini hassas bir şekilde kaleme almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Since arbitration is a private system of adjudication by which parties effectively renounce their fundamental right to go to national courts, there needs to be firm evidence of this intent and consent, an essential element of arbitration. Without this clear agreement and intention, the arbitrator has no jurisdiction or authority to hear the dispute. However, this structure does not necessarily reflect to modern cross-border commercial complex and multi-party transactions, where it is common to involve several parties in the delivery and completion of projects, which involves several separate contracts, external negotiations. Nevertheless, by virtue of the recent case-law of Dallah and Kabab which further demonstrated different approaches of certain jurisdictions and conflicting judgments of different courts, this issue became more crucial due to the unpredictability and uncertainty it caused amongst international traders. It is argued that at a minimum a harmonised conflict of law rule is approachable, which will decrease unpredictability greatly. In the absence of such efforts, the parties need to be aware of the situation and draft their dispute resolution clauses precisely; by being clear as to whether they wish the arbitration agreement to extend to non-signatories involved in a project.