Kronik bel ağrılı hastalarda ağrı duyarlılığı ve ciddiyet derecesinin ağrı ile ilişkili yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pain sensitivity and severity on pain-related quality of life in patients with chronic lack pain
- Tez No: 757639
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Bel ağrısı; hayat boyunca yaşanan en sık sağlık sorunlarından olup yeti yitimine sebep olan en sık etkendir. Bu çalışmada; kronik bel ağrısının ciddiyet derecesinin ve bireyin ağrı duyarlılığının, ağrı ile ilişkili yaşam kalitesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma; tek merkezli, prospektif ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Mart- Haziran 2022 tarihleri arasında herhangi bir sebeple başvuran, 18-65 yaş arası hastalardan en az 3 aydır bel ağrısı olanlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Dallas Ağrı Anketi (DAA), Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Ölçeği-Yenilenmiş Formu (DKAÖ-Y) ve Ağrı Duyarlılık Anketi (ADA) kullanıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Low back pain is one of the most common seen health problems throughout lifetime and is the most frequently causing factor for disability. This study aimed to examine the effect of severity of chronic low back pain and individual's pain sensitivity on pain related quality of life. Method: This study was designed as a single-center, prospective and analytical study. It was conducted with patients between the ages of 18-65 who applied to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between June-March, 2022 for any reason, who had low back pain for at least 3 months. To obtain data, the Patient Information Form, Dallas Pain Questionnaire (DPQ), Graded Chronic Pain Scale-Revised (GCPS-R) and Pain Sensitivity Questionnaire (PSQ) were used. IBM SPSS 25.0 was used in the statistical analyses.