Toplu yaşanan yerlerde bireylerin fekal - oral yolla bulaşan hastalıklara ait bilgi düzeyi ve bilgi düzeyine yetişkin eğitiminin etkisi
- Tez No: 91723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde toplu yaşanan yerlerde fekal - oral yolla bulaşan hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak devam etmektedir. Çalışma 1999 yılı Mart ve Nisan aylan arasında Van İli ve Bağlı köylerinde bulunan askeri birliklerden basit rastgele yöntemle seçilen 300 kişilik bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bireylerin bilgi aktarım programı öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri tespit edilmiştir. Bilgi düzeylerinin bireylerin yaşları, eğitim düzeyleri, görev yerleri ve annelerinin eğitim düzeyleri ile ilişkili olduğu ve bilgi aktarım programı sonrası bilgi düzeylerinin anlamlı bir biçimde yükseldiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; Eğitim, İshalli Hastalıklar, Toplum
Özet (Çeviri)
In crowded liven Conditions, fecal - oral transmitted diseases are constitutes a major health problem in Turkey. The study was carried on troops located in Van and its surroundings between March - April 1999. A randomly selected group of 300 cases (soldiers) were taken in to study. The average score of the group was found to be significantly higher after the program then before which confirmed the positive impact of education. An important relation ship between the health knowledge of then individuals and their age education profession and the education level of their mothers was also observed in the study group. It is observed that a health education problem increases the level of knowledge. Key Words; Education, Diarrhoeal Diseases, Community