Adölesanlarda idiopatik skolyoz ile pelvis morfometrik ölçümleri arasındaki ilişki
The relationship between idiopathic scoliosis and pelvis morphometric measurements in adolescents
- Tez No: 917288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ULCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Anatomy, Morphology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Omurga deformiteleri insanlarda postür, denge ve yürüme bozukluğu gibi fiziksel sorunlara neden olan son derece ciddi bir sağlık problemidir. Bu deformiteler arasında yer alan skolyozun klinikte en yaygın görülen türü ise adölesan idiopatik skolyozdur. Tanı koyma sürecinde çekilen antero-posterior ve lateral X-ray görüntülerindeki eğriliklerin cobb yöntemine göre minimum 10 derece olması skolyoz olarak kabul edilmektedir. Pelvis, insan iskeletinde gövde ile alt ekstremiteler arasında bağlantı oluşturan ve vücut ağırlığının bacaklara aktarılmasını sağlayan bölümdür. Omurga ve pelvis iskeleti arasındaki bağlantı sayesinde vertebraların diziliminde var olan bir eğrilik durumunda pelvisin bazı morfometrik özelliklerinin de etkilenmesi beklenmektedir. Bu araştırma adölesan idiopatik skolyoza sahip kişilerde cobb açısıyla pelvisin morformetrik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan retrospektif çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin radyoloji polikliniğinde önceden çekilen 67 kadın, 51 erkek olmak üzere toplam 118 X- Ray görüntü kayıtları oluşturmaktadır. Omurganın ve pelvisin morfometrik incelemesi, ayakta çekilen antero-posterior ve lateral radyografik görüntülerden belirlemiş olduğumuz noktalar arasındaki 14 lineer ve 5 açısal ölçüm üzerinden Image J programı kullanılarak santimetre (cm) cinsinden hesaplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel sonuçlarının elde edilmesinde SPSS 29.0 paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler normallik varsayımı testi sonucunda Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Cinsiyete göre yapılan grup karşılaştırmaları için varsayımların sağlanma durumuna göre Independent t-test ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırmamızda erkeklerde angulus subpubicus ve sağ taraf ilium genişliğinin cobb açısıyla arasındaki ilişkinin anlamlı ve negatif yönlü olduğu, angulus suprapubicus'un ise pozitif yönlü anlamlı bir korelasyon sergilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, kadınlarda cobb açısı ile pelvis morfometrik ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Tüm örneklem grubunu kapsayan genel analizlerde ise cobb açısının angulus suprapubicus, interiskial-interspinal mesafe, distantia intercristalis, sol taraf foramen obturatorium genişliği ve yüksekliği ile pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal deformities pose a significant health problem in humans, causing physical issues such as posture, balance, and gait disturbances. Adolescent idiopathic scoliosis is the most common type of scoliosis seen clinically. In the diagnostic process, curvature of at least 10 degrees in antero-posterior and lateral X-ray images, according to the Cobb method, is considered scoliosis. The pelvis is the section of the human skeleton that connects the trunk with the lower extremities and facilitates the transfer of body weight to the legs. It is expected that certain morphometric properties of the pelvis would also be affected in the presence of a curvature in the alignment of vertebrae, thanks to the connection between the spinal and pelvic skeletons. This study is a retrospective investigation aimed at examining the relationship between Cobb angle and pelvic morphometric features in individuals with adolescent idiopathic scoliosis. The sample of the study consists of 118 X-ray image records, previously taken at the radiology polyclinic of Kırşehir Ahi Evran University Training and Research Hospital, comprising 67 females and 51 males. Morphometric analysis of the spine and pelvis was calculated in centimeters (cm) using 14 linear and 5 angular measurements between points identified on standing antero-posterior and lateral radiographic images, utilizing the Image J program. Statistical analysis was conducted using SPSS 29.0 package program, with relationships between variables examined through Spearman correlation analysis, following the assumption of normality testing. Independent t-tests and Mann Whitney U tests were employed for group comparisons based on gender, depending on the fulfillment of assumptions. In our study, it was found that in males, there was a significant and negative correlation between the subpubic angle and the Cobb angle, as well as between the right ilium width and the Cobb angle, while the suprapubic angle exhibited a significant positive correlation. However, no significant relationship was found between the Cobb angle and pelvic morphometric measurements in females. Overall analyses covering the entire sample group revealed a positive and significant relationship between the Cobb angle and the suprapubic angle, inter-ischial-interspinal distance, distantia intercristalis, and left-sided foramen obturatorium width and height.