Akıllı şebekelerde modelleme ve depolama yöntemi ile kesintisiz enerjinin sağlanması
Providing uninterruptible energy in smart grid with modeling and storage method
- Tez No: 917307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RIDA TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akıllı şebekelerin kullanımı, güvenilirliği artırmak için güncellenmiş bir koruma sistemi gerektirmektedir. Elektrik şebekesi, iletim veya dağıtım sistemlerinde bir arıza meydana geldiğinde, geniş bir alan elektriksiz kalmakta ve bu durum arızanın giderilmesiyle çözüme kavuşmaktadır. Arızanın kök nedenini tespit etmek ve ortadan kaldırmak zaman alıcı bir süreçtir. Enerji şirketleri için en önemli ve kritik faktörlerden biri arıza yerinin tespiti ve şebeke onarım süresidir. Hızlı arıza giderme, iş gücü ve ekonomik kayıpların etkilerini azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında, güncellenmiş bir koruma sistemi önerilmektedir. Bu koruma sistemi, depolama desteği ile dış veya iç arızalar sırasında çok hızlı koruma tepkileri ve onarım işlemleri sağlamaktadır. Akıllı şebeke teknolojisinin uygulanması, iki yönlü bir güç sistemi ve arıza bölgesinin hızlı iyileşmesini kolaylaştıran şebeke dönüşümünü beraberinde getirmektedir. Sürekli elektrik kesintileri, enerji şirketleri ve tüketiciler için büyük bir endişe kaynağıdır. Arızalar meydana geldiğinde, arıza bölgesinde voltaj düşüşleri yaşanmaktadır. Güç sistemlerindeki arızalar, iletim ve dağıtım hatlarındaki çeşitli kesintilerin sonucu olan geçici sinyallerdir. Sonuç olarak, akıllı şebekelerdeki arızalar, elektrikli araçların desteğiyle depolama yöntemi kullanılarak kesintisiz enerji sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of smart grids requires an updated protection system to increase reliability. When a malfunction occurs in the electricity network, transmission or distribution systems, a large area is left without electricity and this situation is solved by eliminating the fault. Identifying and eliminating the root cause of the malfunction is a time-consuming process. One of the most important and critical factors for energy companies is fault localization and network repair time. Fast troubleshooting reduces the effects of manpower and economic losses. In this thesis study, an updated protection system is proposed. This protection system provides very fast protection responses and repair operations during external or internal faults with storage support. The application of smart grid technology brings about a two-way power system and grid transformation that facilitates power transmission and rapid recovery of the fault area. Constant power outages are a major concern for energy companies and consumers. When faults occur, voltage drops in the fault region. Faults in power systems are temporary signals that are the result of various disturbances in transmission and distribution lines. As a result, failures in smart grids will provide uninterrupted energy with the storage method with the support of electric vehicles