Üç bileşenli metal oksit esaslı fotosensörlerin üretilmesi
Fabrication of three-component metal oxide based photosensors
- Tez No: 917310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hazırlanan Al/(CdO:ZnO:NiO:Ti)/p-Si (5:2:2:1) fotodiyotun elektrik ve optik özellikleri; karanlık ile 100 mW/cm2 aydınlatma şiddeti altında ±4V aralığında incelendi. Temel elektrik parametrelerden idealite faktörü (n), ters-beslem doyma akımı (Io), metal/yarıiletken arayüzeyinde oluşan engel yüksekliği (Bo), seri/kısa devre dirençleri (Rs, Rsh) ve doğrultma oranı (RR=IF/IR (±4V)) termiyonik emisyon (TE) teorisi baz alınarak hesaplandı. Bir fotodiyotun performansını önemli ölçüde etkileyen arayüzey durumlarının enerjiye bağlı dağılım (Nss-(Ess-Ev)) ve voltaja bağlı rezistans (Ri) profilleri de sırasıyla Card-Rhoderick ve Ohm yasası kullanılarak elde edildi. Bu temel elektriksel parametrelerden n, RS ve ФB değerleri; Norde ve Cheung fonksiyonlarından da elde edilerek TE teorisinden elde edilenlerle ve mevcut literatürle kıyaslandı. Bir fotodiyotun ışığa bağlı duyarlılığını belirleyen optik parametrelerden foto-duyarlılık (S), foto-tepki (R) ve foto-dedektivity (D*) değerleri voltaja bağlı olarak elde edildi. Elde edilen sonuçlar, hazırlanan fotodiyotun iyi bir doğrultma özelliğine sahip olduğu ve aydınlatma şiddetine oldukça duyarlı olduğu ve dolayısıyla fotodiyot, güneş pili ve diğer optik uygulamalarda klasik metal/yalıtkan/yarıiletken (MIS) fotodiyotlar yerine başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir. ln(IF)-ln(VF) eğrileri; düşük, orta ve yüksek voltajlara karşılık gelen farklı eğimli üç lineer bölge sergiledikleri ve bu eğimler kullanılarak akım-iletiminde Ohmik, uzay-yükü sınırlı akım (SCLC) ve tuzak-yükü sınırlı akım (TCLC) mekanizmalarından hangisinin etkin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The investigation electric and optic characteristics of the fabricated Al/(CdO:ZnO:NiO:Ti)/p-Si (5:2:2:1) photodiode in dark and under 100 mW/cm2 in the voltage range of ±4V. Their basic electrical parameters such as ideality-factor (n), reverse saturation current (I0), the formation of barrier-height (Bo) at metal/semiconductor interface, series/shunt resistances (Rs, Rsh), rectification-ratio (RR=IF/IR ±4V) were calculated by using thermionic-emission (TE) theory. Both the energy dependent of (Nss-(Ess-Ev)) and voltage dependent resistance (Ri) distributions were obtained from the Card-Rhoderick and Ohm Law, respectively. Among these parameters n, Rs, and Bo was also calculated from the Norde and Cheung functions and compared with both TE and available literature. Optical parameters that determine the light-dependent sensitivity of a photodiode like photo-sensitivity (S), photo-responsibility (R), and photo-detectivity (D*) values were also obtained. Obtained results show that the fabricated photodiode has good rectification ratio and more sensitivity to illumination so can be successfully used in solar cells and optical applications instead in conventional metal/insulator/semiconductor (MIS) photodiodes. The ln(IF)-ln(VF) plots have also show three different linear regimes with different slopes. Among Ohmic, space charge limited current (SCLC), and trap charge limited current (TCLC) mechanisms, in current conduction mechanism, which was dominated determined by using the slopes of these linear parts.