Effects of xanthan gum biopolymer on the behaviors of a waste rock powder-added soil
Ksantan gum biyopolimerinin atık kaya tozu eklenmiş zeminin davranışları üzerindeki etkileri
- Tez No: 917344
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Biyopolimerler ve atık malzemelerin zemin stabilizasyonunda kullanımı geleneksel katkı maddelerine göre daha çevreci ve sürdürülebilir alternatifler olabileceği için son zamanlarda araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir. Biyopolimerlerin ve atık malzemelerin zemin davranışı üzerindeki etkilerini araştırmak için bugüne kadar yapılan tüm araştırmalara rağmen, literatürde bunların birlikte kullanımını ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ilk kez bu eksikliğe odaklanarak atık malzeme ve biyopolimerlerin birlikte kullanımını ele almıştır. Zeminlerin davranışları üzerindeki birleşik etkilerini araştırmak için katkı maddesi olarak Ksantan sakızı biyopolimeri (XG) ve atık kaya tozu (WRP) seçildi. Bu amaçla siltli kum ve %25 WRP karışımına çeşitli oranlarda XG (0.5, 1, ve %3) eklenmiştir. Numuneler üzerinde Serbest Basınç Deneyi, Doğrudan Kesme, Laboratuvar Kanat Kesme, Düşme Konisi, Kaliforniya Taşıma Oranı, Ödometre ve Düşen Seviyeli Permeabilite testleri dahil birçok laboratuvar testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, numunelerin dayanımları, saf zemine kıyasla XG ve WRP ilavesiyle sıkıştırmada sekiz kata, kesmede üç kata kadar önemli artışlar göstermiştir. Ayrıca XG ve WRP numunelerin geçirgenliklerini de düşürücü yönde etkilemiştir. Ayrıca, özellikle optimum oranda WRP ve XG ile karıştırıldığında, saf zeminin taşıma kapasitesi neredeyse iki katına çıkmıştır. Bu sonuçlar, biyopolimerler ve atık malzemelerin bir arada kullanılmasının daha çevreci bir zemin iyileştirme yöntemi olduğunu ve bundan sonraki çalışmalara da ışık tutabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the usage of biopolymers and waste materials in soil stabilization has been the focus of researchers' attention as they can be more environmentally friendly, and sustainable alternatives instead of traditional additives. Despite all the research to date to investigate the effects of biopolymers and waste materials on soil behavior, there is still no study in the literature that addresses their combined use. This study handled the use of waste materials and biopolymers together by focusing on this deficiency for the first time. To investigate their combined impacts on the behaviors of soils, Xanthan gum biopolymer (XG) and waste rock powder (WRP) were selected as additives. For this purpose, various percentages of XG (0.5, 1.0, and 3.0%) were added to the mix of silty sand and 25.0% of WRP. The laboratory tests were carried out on samples including Unconfined Compression Strength (UCS), Direct Shear, Laboratory Vane Shear, Fall Cone, California Bearing Ratio (CBR), Oedometer, and Falling Head Permeability tests. According to the results, the strength values of the samples exhibited remarkable increases which were achieved up to 11.9 MPa (almost eight times) in compression and 183.3 kPa (more than three times) in shear when compared with those of untreated soil. Moreover, XG and WRP affected also the permeabilities of samples declined. Besides, the bearing capacity of clean soil almost doubled when mixed with WRP and XG, especially at an optimum content. These results showed that the use of biopolymers and waste materials together is a more environmentally friendly soil improvement method that can also shine a light on future studies.