Konak makrofajlarında mikobakteriyel enfeksiyonlara karşı doğal ve sentetik terapötik bileşiklerin antimikobakteriyel aktivitesinin ve moleküler mekanizmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the antimycobacterial activity and molecular mechanisms of natural and synthetic therapeutic compounds against mycobacterial infections in host macrophages
- Tez No: 917345
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mycobacterium tuberculosis, insan ölümlerine yol açan en önemli patojenlerden biridir. Özellikle son yıllarda ilaç dirençli suşların yaygınlaşması, mevcut terapötiklere alternatif yeni ilaç araştırmalarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmada, standart anti-tüberkülozik ajanlar ile doğal ve sentetik bileşiklerin etki ve direnç mekanizmalarını aydınlatarak yeni tedavi stratejileri geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla mikobakterilerin konak hücre enfeksiyon sürecindeki etkilerini anlamak ve değerlendirmek amacıyla standart ilaç olarak izoniazid ve rifampisin kullanılırken, bileşik gruplarında likopen, linalool, rosmarinik asit, rosuvastatin ve oleik asitin etkileri değerlendirilmiştir. Sitotoksisite testleri için Vero hücre hattı, enfeksiyon modeli için Raw 264.7 hücre hattı ve mikobakteriyel enfeksiyon için M. avium suşu kullanılmıştır. Hücre sitotoksisitesi MTT yöntemiyle ölçülmüş, proenflamatuar sitokin (IL-6, CXCL1 (IL-8), IL-1β, TNF-α, IL-12 (P40)), anti-enflamatuar (IL-10, IL-27), enflamatuar süreçlerde rol oynayan enzim genleri (CYP1A1, COX-2, iNOS) ile transkripsiyon faktörü Egr-1 geninin ekspresyon seviyeleri ise RT-PCR ile analiz edilmiştir. M. avium ile enfekte edilen Raw 264.7 hücrelerinde yapılan gen ekspresyon analizleri hem kontrol grubuyla hem de doğal bileşiklerle tedavi edilen gruplar arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Oleik asit tedavisi, IL-1β, IL-6 ve TNF-α gen ekspresyonlarında kontrol grubuna kıyasla belirgin bir azalma sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Mycobacterium tuberculosis is one of the most important pathogens that cause human deaths. Especially in recent years, the prevalence of drug-resistant strains has made new drug research as alternatives to existing therapeutics inevitable. In this study, we aimed to develop new treatment strategies by elucidating the mechanisms of action and resistance of standard anti-tuberculosis agents and natural and synthetic compounds. For this purpose, isoniazid and rifampicin were used as standard drugs to understand and evaluate the effects of mycobacteria on the host cell infection process, while the effects of lycopene, linalool, rosmarinic acid, rosuvastatin and oleic acid were evaluated in compound groups. Vero cell line was used for cytotoxicity tests, Raw 264.7 cell line for infection model and M. avium strain for mycobacterial infection. Cell cytotoxicity was measured by MTT method and expression levels of pro-inflammatory cytokines (IL-6, CXCL1 (IL-8), IL-1β, TNF-α, IL-12 (P40)), anti-inflammatory (IL-10, IL-27), enzyme genes involved in inflammatory processes (CYP1A1, COX-2, iNOS) and transcription factor Egr-1 gene were analyzed by RT-PCR. While ısoniazid and rifampicin were used as standard drugs, the effects of lycopene, linalool, rosmarinic acid, rosuvastatin, and oleic acid were evaluated in natural compound groups. Gene expression analyses performed in Raw 264.7 cells infected with M. avium showed significant differences between the control group and those treated with natural compounds. Oleic acid treatment caused a significant decrease in IL-1β, IL-6, and TNF-α gene expressions compared to the control group.