Bond-slip behavior between lightweight and normal weight geopolymer concrete and FRP composite
Hafif ve normal ağırlıklı jeopolimer beton ve FRP kompozitin yapışma-kayma davranışı
- Tez No: 917362
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
FRP levhalar ile normal ağırlıklı geopolymer beton (NWGC) ve hafif geopolymer beton (LWGC) arasındaki yapışma kayma davranışı üzerinde end-groove ankraj sistemi (EGA) kullanmanın etkisi, farklı türde FRP levhaların (CFRP, BFRP ve GFRP), FRP yapışma uzunluklarının 50 ve 100 mm, FRP yapışma genişliklerinin 50 ve 75 mm, ve EGA sistemi ile olup olmaması dikkate alınarak incelendi. EGA kullanmanın sonuçları, NWG örneklerinin yapışma kayma davranışının LWG örneklerinden farklı olduğunu gösterdi. EGA sistemi kullanımı, NWG ve LWG için sırasıyla ortalama %16 ve %18 oranında yapışma kuvvetini artırdı. Bununla birlikte, EGA sistemi kullanmanın sonucunda NWG örneklerinin nihai kayması %60'a kadar azaldı, ancak LWG beton örneklerinde nihai kaymayı %73'e kadar artırdı. CFRP levha, hem NWG hem de LWG beton için diğer tüm FRP levhaları geride bırakan bir performans sergilediğini belirtmek önemlidir. EGA sistemi, CFRP kompozit ve blok temaslarının ani kopmasını önlemek için CFRP levha ve NWG beton örneklerinin yapışma başarısını artırdı. Ayrıca, çeşitli yüksek sıcaklıklara (20°C, 200°C, 400°C ve 600°C) maruz kalmış NWGC ve LWGC örnekler ile CFRP levhalar arasındaki yapışma kayma davranışını incelemektedir. Sonuçlar, NWGC ve LWGC'nin düşük sıcaklıklarda 200°C'ye kadar mekanik özelliklerinde hafif bir düşüşü göstermekte, ardından yüksek sıcaklıklarda 600°C'ye kadar önemli bir düşüşü göstermektedir. 200°C'ye kadar olan düşük sıcaklıkların, hem NWGC hem de LWGC örneklerinde yapışma kayma davranışı üzerinde ihmal edilebilir bir etkisi vardır ve her iki örnekte de yapışma kuvvetinde %5'lik bir azalmaya ve buna bağlı kaymada bir azalmaya neden olur. Bununla birlikte, 400°C sıcaklıklarına maruz kalma, NWGC ve LWGC örneklerinde yapışma kuvvetini ve ilgili kaymayı sırasıyla %16 ve %28 oranında azaltır. NWGC ve LWGC örneklerinin yüksek sıcaklıklara 600°C'ye kadar maruz kalması, yapışma kayma davranışında büyük bir düşüşle sonuçlanır, sırasıyla %42 ve %47 azalma görülür.
Özet (Çeviri)
The effect of using an end-groove anchorage system (EGA) on the bond-slip behavior between FRP sheets and both normal weight geopolymer (NWGC) and lightweight geopolymer (LWGC) concrete was investigated by considering the effects of different types of FRP sheets (CFRP, BFRP, and GFRP), FRP bonding lengths of 50 and 100 mm, FRP bonding widths of 50 and 75 mm, and with and without an EGA system. The results of employing EGA revealed that the bond-slip behavior of NWG specimens differed from that of LWG specimens. Using the EGA system significantly enhanced the bond force by an average of 16% and 18% for NWG and LWG, respectively. However, the ultimate slippage of NWG specimens was reduced by as high as 60% as a result of using the EGA system, but it contributed to increasing the ultimate slippage remarkably by as high as 73% for LWG concrete specimens. It's worth noting that the bond-slip behavior of CFRP sheet outperformed all other types FRP sheets for both NWG and LWG concrete. The EGA system was more favorable for the bond failure of CFRP sheet and NWG concrete specimens, resulting in the avoidance of sudden debonding of CFRP composite and block contacts. Moreover, the behavior of bond-slip between CFRP sheets and NWGC and LWGC specimens that have been exposed to various elevated temperatures (20°C, 200°C, 400°C, and 600°C) was investigated. The results demonstrate a slight decline in the mechanical properties of NWGC and LWGC at low temperatures up to 200°C, followed by a significant decline at high temperatures up to 600°C. Low temperatures up to 200°C have a negligible effect on bond-slip behavior, resulting in a 5% decrease in bond force and corresponding slippage in both NWGC and LWGC specimens. However, exposure to temperatures of 400°C significantly reduces the bond force and associated slippage by up to 16% and 28% for NWGC and LWGC specimens, respectively. A considerable decline in bond-slip behavior of NWGC and LWGC specimens was observed when exposed to high temperatures up to 600°C, with a reduction of 42% and 47%, respectively.