Evaluating the relationship between sustainability and urban forms: Insights from the Casbah of Algiers
Sürdürülebı̇lı̇rlı̇k ve kentsel formlar arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇: Cezayı̇r'ı̇n Kasbah'ından ı̇çgörüler
  1. Tez No: 917363
  2. Yazar: ANIS HAMOUDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA EMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Plansız, düşük yoğunluklu büyüme ile karakterize edilen kentsel yayılma, arazi tüketimini, altyapı maliyetlerini ve çevresel bozulmayı artırarak sürdürülebilir kalkınmaya meydan okumaktadır. Birçok araştırma kentsel sürdürülebilirliğin çevresel ve ekonomik yönlerine odaklanırken, özellikle tarihsel olarak sosyal boyut daha az incelenmiştir. Bu araştırma, kentsel yayılmanın modern kentler üzerindeki etkisini inceleyerek, Cezayir'i bir vaka çalışması olarak kullanarak ve sürdürülebilir kentsel formlar aracılığıyla çözümler önererek bu boşluğu ele almaktadır. Çalışma, geleneksel kentsel tasarımların çağdaş sürdürülebilir uygulamaları nasıl bilgilendirebileceğini değerlendirmek için Cezayir'in tarihi Casbah'ına odaklanmaktadır. Casbah'ın gelişiminin karma arazi kullanımı, sürdürülebilir ulaşım ve kompaktlık gibi sürdürülebilir kentsel ilkelerle uyumlu olup olmadığını araştırıyor. Ayrıca, sosyal sürdürülebilirliği değerlendirmek için esnekliği kullanarak, kentsel yerleşim planlarının topluluk esnekliğini, sosyal bağlantıları ve sorun çözme yeteneklerini nasıl teşvik ettiğini analiz ediyor. Metodoloji, Casbah'ın kompaktlık, sürdürülebilir ulaşım, karma arazi kullanımı ve esneklik yoluyla sürdürülebilirliğini değerlendiren teorik çerçeve geliştirme, paydaş görüşmeleri, yerinde gözlemler ve literatür taramasını içermektedir. Bulgular, Kasbah'ın sürdürülebilir kentsel özellikler sergilediğini ve sosyal etkileşimi ve direnci teşvik ettiğini göstermektedir. Bu araştırma, geleneksel kentsel formların modern sürdürülebilirlik zorluklarını nasıl ele alabileceğini göstererek kentsel planlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban sprawl, characterized by unplanned, low-density growth, challenges sustainable development by increasing land consumption, infrastructure costs, and environmental degradation. While much research focuses on environmental and economic aspects of urban sustainability, the social dimension, especially historically, is less studied. This research addresses this gap by examining the impact of urban sprawl on modern cities, using Algiers as a case study, and proposing solutions through sustainable urban forms. The study focuses on the historical Casbah of Algiers to assess how traditional urban designs can inform contemporary sustainable practices. It investigates whether Casbah's development aligns with sustainable urban principles like mixed land use, sustainable transportation, and compactness. It also uses resilience to evaluate social sustainability, analyzing how urban layouts promote community flexibility, social connections, and problem-solving abilities. The methodology includes theoretical framework development, stakeholder interviews, on-site observations, and literature review, assessing Casbah's sustainability through compactness, sustainable transportation, mixed land use, and resilience. Findings show that the Casbah exemplifies sustainable urban characteristics with its dense layout, pedestrian design, and diverse land use integration, promoting social interaction and community resilience. This research contributes to urban planning by demonstrating how traditional urban forms can address contemporary sustainability challenges, highlighting the integration of heritage preservation with modern needs, and providing insights for planners and policymakers on implementing socially sustainable and resilient strategies.