Rekürren aftöz stomatit tanılı hastalarda interlökin-1 süperailesi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin-1 superfamily levels in patients with recurrent aphthous stomatitis
- Tez No: 917415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ HAYRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Rekürren aftöz stomatit (RAS), oral mukozanın en sık görülen kronik inflamatuar hastalığıdır. Toplumda önemli bir morbidite yaratmasına rağmen etyopatogenezi net olarak aydınlatılamamıştır. Patogenezinde hematolojik eksikler ve bozulmuş T hücre aracılı immün yanıt suçlanmıştır. İnterlökin (IL)-33, İnterlökin-36, İnterlökin-37; IL-1 süperailesinin görece yeni üyeleridir. IL-33'ün alerjik hastalıklarda ve periodontal hastalıklarda rolü gösterilmiştir. Aynı zamanda mukozalardaki inflamatuar yanıtta görev alır. IL-36'nın Püstüler Psöriasis ve Hidradenitis Süpürativa patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. IL-37 ise bu inflamatuar sitokinlerden farklı olarak anti-inflamatuar olarak görev yapar. Birçok otoimmün ve inflamatuar hastalıkta, hastalık aktivitesini sınırlamak için serum düzeyi artmış olarak bulunur. Düzenlenen bu çalışma ile hasta ve kontrol grubunda hematolojik parametreler ve serum interlökin düzeyleri tespit edilerek hastalık ve hastalığın klinik özellikleriyle ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 84 RAS tanılı hasta ve 85 RAS yönünden sağlıklı, yaş ve cinsiyet olarak hasta grubuyla benzer gönüllü dahil edildi. Hastalarda, demografik özellikler, aftların klinik özellikleri ve hastalık özgeçmişi sorgulandı. Hasta ve kontrol grubunda tam kan sayımı, demir, total demir bağlama kapasitesi, ferritin, folik asit, B12, IL-33, IL-36 ve IL-37 değeri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Hasta grubunun IL-37 medyan değeri 7,68 (IQR=6,02-9,35), kontrol grubunun ise 6,29 (IQR=5,3-7,71) olarak saptanmıştır. Çalışmamız hasta grubunda IL-37 düzeylerinin kontrol grubuna göre istatiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermektedir. Aktif aftı olan ve öyküyle tanı alan hastalarda IL-37 düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Hasta grubunun ortalama IL-33 düzeyi 38,96±11,66 kontrol grubunun ise 42,89±14,54 olarak belirlenmiştir. IL-33 düzeyleri hasta grubunda daha düşük bulunmuş olmakla beraber istatiksel olarak anlamlı değildir. Hematolojik parametreler ve IL-36 düzeyleri arasında hasta ve kontrol grubu arasında istatiksel anlamlı bir fark mevcut değildir. Sonuç: Çalışmamızda IL-37 düzeyini hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulduk. IL-37 düzeyinin hastalık aktivitesi ve hastalık şiddeti ile ilişkili olmaması, RAS hastalığının sadece ataklarla seyreden oral mukozaya sınırlı lokalize bir hastalıktan ziyade altta yatan subklinik kronik inflamasyonun eşlik ettiği sistemik bir hastalık olabileceğini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is the most common chronic inflammatory disease of the oral mucosa. Although it causes significant morbidity in society, its etiopathogenesis has not been clearly elucidated. Hematological deficiencies and impaired T cell-mediated immune response have been blamed for its pathogenesis. Interleukin (IL)-33, Interleukin-36, Interleukin-37; are relatively new members of the IL-1 superfamily. The role of IL-33 has been shown in allergic diseases and periodontal diseases. It also plays a role in the inflammatory response in the mucosa. It is known that IL-36 plays a role in the pathogenesis of Pustular Psoriasis and Hidradenitis Suppurativa. Unlike these inflammatory cytokines, IL-37 acts as an anti-inflammatory. In many autoimmune and inflammatory diseases, its serum level is increased to limit disease activity. In this study, hematological parameters and serum interleukin levels were determined in the patient and control groups and their relationship with the disease and its clinical features was investigated. Materials and Methods: 84 RAS patients and 85 RAS healthy volunteers who were similar in age and gender to the patient group were included in the study. Demographic features, clinical features of aphthae and disease history were questioned in the patients. Complete blood count, iron, total iron binding capacity, ferritin, folic acid, B12, IL-33, IL-36 and IL-37 values were measured using the ELISA method in the patient and control groups. Results: The median IL-37 value of the patient group was 7.68 (IQR=6.02-9.35) and that of the control group was 6.29 (IQR=5.3-7.71). It shows that the IL-37 levels in the patient group were statistically significantly higher than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of IL-37 levels in patients with active aphthae and diagnosed through history. The mean IL-33 level in the patient group was determined as 38.96±11.66 and in the control group as 42.89±14.54. Although IL-33 levels were lower in the patient group, they were not statistically significant. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of hematological parameters and IL-36 levels. Conclusion: The higher IL-37 levels in the patient group may contribute to the definition of RAS as a systemic disease accompanied by chronic inflammation rather than a disease with attacks limited to the oral mucosa.