Neoadjuvan kemoterapi sonrası ameliyat edilen meme kanseri hastalarının klinikopatolojik özelliklerinin incelenmesi ve neoadjuvan tedaviye cevabın cerrahi yaklaşıma etkisi
Investigation of the clinicopathological characteristics of breast cancer patients who underwent surgery after neoadjuvant chemotherapy and the effect of neoadjuvant treatment response on surgical approach
- Tez No: 917417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Neoadjuvan kemoterapi (NAKT) ve ardından cerrahi, erken evre agresif moleküler alt tiplerin ve lokal ileri meme kanseri tedavisinin temel dayanağıdır. Bu çalışmada, NAKT kararı alınan hastalarda regrese hastalığı olanlarla tedaviye cevapsız olan yani stabil kalan veya progrese hastalığı olan hastaların klinikopatolojik özelliklerini kıyaslayıp onkolojik ve cerrahi sonuçlara etkisini inceledik. Bu sayede NAKT planlanan bu hasta grubu için daha kişiselleştirilmiş bir tedavi yaklaşımının potansiyel faydalarını göstermeyi amaçladık. Gereç veYöntem: Bu çalışmaya, 1 Ocak 2017- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında meme kanseri tanısı alarak NAKT uygulanan ve sonrasında cerrahi uygulanan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar NAKT'ye yanıtlı (grup 1) veya yanıtsız (grup 2) olmalarına 2 gruba ayrıldı. Gruplar arasında hastaların klinikopatolojik özellikleri, hastalık durumu (tam yanıt, regresyon, stabil, progresyon), uygulanan cerrahi yöntemler ve tümör cevabının cerrahi yönetime etkisi incelendi. Bulgular: Grup 1'de 198, Grup 2'de 38 olgu olmak üzere toplam 236 olgu çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Neoadjuvant chemotherapy (NACT) followed by surgery is the cornerstone of treatment for early-stage aggressive molecular subtypes and locally advanced breast cancer. In this study, we compared the clinicopathological characteristics of patients who underwent NACT, analyzing oncological and surgical outcomes between those with regressed disease and those who were non-responsive to treatment, meaning those with stable or progressive disease. The aim of this study was to demonstrate the potential benefits of a more personalized treatment approach for this patient group undergoing NACT. Materials and Methods: This study included patients diagnosed with breast cancer who received NACT and subsequently underwent surgery between January 1, 2017, and December 31, 2023. The patients were divided into two groups based on their response to NACT: responders (Group 1) and non-responders (Group 2). The two groups were compared in terms of clinicopathological characteristics, disease status (complete response, regression, stable, progression), surgical methods performed, and the impact of tumor response on surgical management. Results: A total of 236 cases were included in the study, with 198 in Group 1 and 38 in Group 2.