Jamming of global positioning system signals using software defined radio platforms
Yazılım tanımlı radyo platformları kullanarak küresel konumlandırma sistemi sinyallerinin karıştırılması
- Tez No: 917418
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS) konum, zaman ve hız bilgisi sağlayan bir uydu seyrüsefer sistemidir. KKS'nin füzelerden İnsansız Hava Araçlarına (İHA) kadar bir çok silah sisteminde kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, KKS güdümlü veya KKS destekli silah sistemlerini etkisiz hale getirmek için çesitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler arasında en dikkat çeken ve en yaygın olarak öne çıkan yöntem karıştırmadır. Bu tezde, farklı karıştırma yöntemlerinin KKS sinyalleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve KKS sinyallerindeki bozulma, bit hata oranı açısından analiz edilmiştir. Bu kapsamda; bit hata oranının, karıştırıcı ile KKS alıcısı arasındaki mesafe ile nasıl değiştiği kuramsal olarak çözümlenmiş ve MATLAB kullanılarak benzetimi yapılmıştır. Ayrıca, bir KKS alıcısının farklı yöntemlerle karıştırılabileceği azami menzili belirlemek için bir yazılım tanımlı radyo kullanılmıştır. Kuramsal ve deneysel sonuçlara dayanarak, karıştırma mesafesini etkileyen değişkenler her yöntem için ayrı ayrı incelenmiş ve karıştırma yöntemlerinin birbirlerine göre artı ve eksileri vurgulanmıştır. Son olarak, bu alanda çalışmak isteyen gelecekteki araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global Positioning System (GPS) is a satellite-based navigation system that provides precise location, time, and speed information. Since the use of GPS in weapon systems become prevalent, methods for disrupting GPS-guided or GPS-supported weapon systems ranging from missiles to UAVs have been explored. Jamming is the most prominent of these methods. This thesis investigates the effects of different jamming methods on GPS signals and analyzes the degradation in terms of Bit Error Rate (BER). In this context, how BER changes with the distance between the jammer and GPS receiver is theoretically analyzed and simulated using MATLAB. Furthermore, A Software-Defined Radio (SDR) was employed to determine the maximum range at which a GPS receiver can be jammed using different jamming methods. Based on the theoretical and experimental results, the parameters affecting jamming distance are examined for each technique and the advantages and disadvantages of jamming methods over each other are emphasized. Finally, recommendations are provided for future researchers willing to work in this field.