Ahlâk-ı Mansûrî adlı eseri bağlamında Mîr Gıyâseddîn Mansûr Deştekî'nin amel-i hikmeti ve mahiyeti
The Wisdom and its nature of Mîr Giyâseddîn Mansûr Deştekî in the context of his work named Ahlâk-i Mansûrî
- Tez No: 917495
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÖRKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mîr Gıyâseddîn Mansûr, aklî ilimlerdeki başarısı nedeniyle insanlığın üstadı, üçüncü muallim ve filozofların sonuncusu olarak nitelendirilir. Onun ahlak felsefesi alanındaki çalışmalarından biri de Ahlâk-ı Mansûrî adlı eseridir. Çalışmamızın konusunu Mîr Gıyâseddîn Mansûr'un Ahlâk-ı Mansûrî adlı eseri bağlamında felsefi görüşleri oluşturmaktadır. İslam ahlak tarihiyle ilgili literatürde içeriği hakkında yeteri kadar bilgilerin yer almamış olması, böyle bir çalışmaya yönelmemizde etkili olmuştur. Çalışmamız konuyla ilgili genel ve özel kaynak ve araştırmalardan faydalanılarak analiz ve sentez yöntemiyle vücuda getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mîr Gıyâseddîn Mansûr is described as the master of humanity, the third teacher and the last of the philosophers, due to his success in rational sciences. One of his works in the field of moral philosophy is his work called Ahlâk-ı Mansûrî. The subject of our study consists of Mîr Gıyâseddîn Mansûr's philosophical views in the context of his work titled Ahlâk-ı Mansûrî. The fact that there is not enough information about its content in the literature on the history of Islamic morality has been effective in our turning to such a study. Our study was created by analysis and synthesis method, making use of general and specific sources and research on the subject.