Esansiye hipertansiyonda; ACE inhibitörü ve alfa-1 reseptör blokörünün insülin, C-peptid ve lipid profili üzerine etkileri
Effects on insulin, C-peptid and lipid profile of ACE inhibitor and alpha-1 receptor blocker in essential hypertension
  1. Tez No: 91755
  2. Yazar: HAKAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Esansiyel Hipertansiyon, sık karşılaşmaması ve ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olan komplikasyonlan nedeniyle, çağımızın en önemli toplum sağlığı sorunudur.. Yaptığımız bu çalışma ile hipertansiyona eşlik eden lipid profili ve tnsulin-C peptid düzeyi değişiklikleri üzerine iki ilaç, Fosinopril Sodyum ve Doksazosin Mesîlat'ın etkilerini araştırdık. Hipertansiyon grubunu, yaş ortalaması 48.6±7.1yıl olan, 30'u kadın(%71.4), 12'si erkek(%28.6) toplam 42 esansiyel hipertansiyonlu hasta oluşturdu.Kontrol grubu ise yaş ortalaması 49.4±9.6yıl olan, 24(%77)'si kadın, 7(%23)'ü erkek toplam 31 sağlıklı bireyden oluşturuldu.Bu 42 hastanın 22(17 kadm,5 erkek)'sine Fosinopril Sodyum, 20(13 kadın, 7 erkek)'sine ise Doksazosin Mesilat verildi. Hipertansiyon ve kontrol grupları arasında, cinsiyet, yaş,VKÎ, TK, Tg, LDL-K ve Apo-B100 değerleri açısından anlamlı farklılık yoktu.Hipertansif grubun ailede hipertansiyon öyküsü, kalp atım hızı, Lp(a), Tnsülin ve C-Peptid değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı yükseklik, HDL-K ve Apo-Al değerlerinde ise anlamlı düşüklük bulundu. Hipertansif grubun tedavi öncesi sonuçlan ile yaptığımız korelasyon testinde, Apo- Al ile HDL-K arasında pozitif, Tg ile negatif ilişki bulundu Apo-B100 ile LDL-K arasında istatistiksel anlamlı pozitif ilişki vardı.VKÎ ile SKB ilişki bulunurken, SKB, DKB ile ilişkili idi.tnsülin ile C-Peptid istatistiksel olarak anlamlı derecede ilişkili bulundu.HDL-K'ün Apo- 59Al ile pozitif ilişkisi dışında, Tg ile ters yönde korelasyonu vardı.TK ile LDL-K arasında anlamlı bir ilişki vardı.Tg ile Apo-Al ve HDL-K ile olan ters ilişkinin dışında, yaş ile pozitif ilişki bulundu.Hipertansiyon süresi ise yaş ile ilişkiliydi. Fosinopril grubu, Doksazosİn grubu ile tedavi Öncesi parametreler açısından karşılaştırıldığında, istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermiyordu. Fosinopril Sodyum tedavisi sonrasında SKB ve DKB değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma, HDL-K ve Apo-Al düzeylerinde ise anlamlı yükselme bulundu.Diğer parametrelerde anlamlı değişiklikler görülmedi. Doksazosİn Mesilat tedavisinden sonra SKB, DKB, Tg, Tnsülin ve C-Peptid düzeylerinde anlamlı azalma, HDL-K ve Apo-Al düzeylerinde ise anlamlı yükselme görüldü.Diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olmadı. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF ACE INHIBITOR AND ALPHA-1 BLOKER ON INSULIN, C-PEPTTD AND LTPTD PROFILE IN ESSENTIAL HYPERTENSION Essential Hypertension which is cause to serious morbidity and mortality rates due to it's complications and with its high prevalance, is the most important health problem in this century. We invastigated effects of two antihypertensive drugs, Fosinopril Sodium and Doxazosine Mesylate to lipid profile and Insülin-C peptid levels which also show differencies at essential hypertensive patients. Hypertension group was consisted of 42(30 female, 12 male) patients whose mean age was 48.6±7.1 years. Control group was consisted of 3 1 (24female,7 male) healty person whose mean age was 49.4±9.6years.Hypertension group was divided to two subgroups. Patients of first subgroup which was consisted of 22(17 female,5 male) patients, used Fosinopril Sodium.Patients of other subgroup which has 20(13 female,7 male) patients, used Doxazosine Mesylate as antihypertensive drug. Sex, age, BMI, T. Cholesterol, Trigliserid, LDL-Cholesterol and Apolipoprotein B100 levels of hypertension group were similar to control group.Hypertension in the Family, Heart Rate, Lipoprotein^), Insulin and C-Peptid levels of hypertension group showed statistically significant increase. HDL-Cholesterol and Apolipoprotein Al levels of hypertension group showed statisticaly significant decrease. 61Correlations were investigated using initial results of hypertension group's parametres. There was a positive correletion between Apolipoprotein A1 and HDL- Cholesterol.Trigliserid correlation was negative with Apolipoprotein A1 and HDL- Cholesterol.There was positive relation between Apolipoprotein Al and LDL-Cholesterol. BMI correlation was positive with Systolic Blood Pressure(SBP).There was statistically significant positive correlation between SBP and Diastolic Blood Pressure(DBP).A positive correlation between Insulin and C-Peptid was seen. There was positive correlation between T.Cholesterol and LDL-Cholesterol. Age correlations were positive with hypertension duration and trigliserid level. There was no statistically significant difference between initial results of two hypertensive subgroups. SBP and DBP levels were showed statistically significant decreases and HDL- Cholesterol and Apolipoprotein Al values were showed increase after Fosinopril Sodium treatment.The other parameters showed no difference after treatment with Fosinopril Sodium. SBP, DBP, Trigliserid, Insulin and C-Peptid levels were showed statisticaly significant decrease and HDL-Cholesterol and Apolipoprotein Al levels were showed increase after Dpxazosine Mesylate treatment.The other parameters showed no difference after treatment with Doxazosin Mesylate. 62