Lösemili çocuklarda serum selenyum düzeyleri
  1. Tez No: 3727
  2. Yazar: NURSEREN ATAÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ HINCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Periyodik cetvelin VI A grubunda yer alan selenyum; insan ve hayvan için esansiyel bir eser element, toksik bir ajan, antikarsinojen ve son yıl larda kanser profilaksisi için denenen bir kemopreventif olmak gibi değişik özellikler gösterir. Başta kardiovasküler hastalıklar ve kanser olmak üzere, çeşitli hasta lıklar ile selenyum eksikliği arasında anlamlı korelasyonlar olduğunu orta ya koyan çeşitli epidemiyolojik ve klinik çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, ortalama selenyum kan düzeylerinin belirlenmediği ülke mizde duyarlı, özgül ve tekrarlanabilir bir yöntemin geliştirilmesi ve lösemi li hastalarda selenyum düzeylerinin saptanması ve sağlıklı kontrollerle kı yaslanarak anlamlı bir fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Kontrol grubu olarak alınan 19 sağlıklı çocuk ile 19 akut lenfoblastik lösemili (ALL) çocuğun tedaviye başlamadan, ilk tanı döneminde ve ALL gru bundan 7 çocuğun tedaviye başladıktan sonra remisyon dönemindeki serum selen yum düzeyleri spektrofluorometrik yöntem ile ölçülmüştür. Ortalama serum selenyum düzeyleri sağlıklı kontrol grubunda 90.41 ± 2.58 (S.H.) yg/L, ALL-ilk tanı grubunda 71.01 ± 1.99 yg/L ve ALL-remisyon grubunda 102.42 ± 3.97 yg/L olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ile ALL-ilk tam grubu arasın da p < 0.001 düzeyinde, remisyondaki hastalarla ilk tam grubu arasında p < 0.001 düzeyinde ve remisyon grubu ile kontrol grubu arasında p < 0.025 düzeyinde önemli farklılık olduğu saptanmıştır. Serum selenyum düzeyleri ile yaş, cinsiyet, hemoglobin, beyaz küre sayısı arasında anlamlı bir kore lasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Selenium which is an element of group VI A of the periodic chart shows various different characteristics; not only as an essential trace element for animals and human beings but also as a potent toxic agent and as an anti carcinogen. As well as that it is being tested for the chemoprevention of certain types of cancer in the recent times. In various clinical and epidemiological studies it has been observed that there is an inverse correlation between serum selenium levels and the incidence of certain types of cancer and cardiovascular diseases. In this study, we have aimed at determining the serum selenium levels of children with acute lymphoblastic leukemia (ALL) and investigating if there is any significant difference between the serum selenium levels of healthy controls and that of the children with ALL. We have also aimed at developing an accurate, sensitive and reproducible method for determining selenium in biological material and to determine the serum selenium levels of our population which is not yet being done. For this purpose, serum samples of 19 healthy children as a control group, 19 children with ALL at the time of diagnosis-before the treatment and 7 children with ALL who are in remission on maintenance therapy were analyzed with a spectrofluorometric method. The mean serum selenium levels have been found to be 90.41 ± 2.58 (mean ± S.E.) ug/L in healthy control group; 71.01 ± 1.99 yg/L in ALL group and 102.42 ± 3.97 ug/L in ALL-remission group. Significant differences between the control group and the children with ALL (p < 0.001); the control group and the children who are in remission (p < 0.025); the ALL group - at the time of diagnosis and the children who are in remission (p < 0.001) have been found. There was no significant correlation between serum selenium concentrations on the one hand and either, age, sex, hemoglobin and white blood cell counts on the other.