Women travellers in focus: Conception of women in modern British and American travelogues
Seyahat eden kadınlar odakta: Modern İngiliz ve Amerikan seyahat yazınında kadın anlayışı
- Tez No: 917635
- Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, modern İngiliz ve Amerikan seyahat yazınında kadın gezginlerin kavramsallaştırılmasını, özellikle karşılaştırmalı bir bağlamda öznelik yapılarının inşasını incelemektedir. Isabella Bird'ün An Englishwoman in America (1856), E. M. Forster'ın A Room with a View (1908) ve Graham Greene'in Travels with my Aunt (1969) gibi İngiliz seyahat yazını örneklerinin yanı sıra, Henry James'in Daisy Miller (1878), Margaret Fuller'ın At Home and Abroad (1881) ve Anita Loos'un Gentlemen Prefer Blondes (1925) gibi Amerikan seyahat yazını örneklerini analiz ederek, bu çalışmada kadın gezginlerin seyahatin belirsizlikleri arasında kimliklerini nasıl oluşturdukları ve yönettikleri araştırılmaktadır. Bu anlatılardaki kadınlar incelenerek, seyahatin sürekli değişen koşullarına adapte olmak adına göçebe ve rizomatik öznelikler geliştirdikleri ileri sürülmektedir. Tezin ana çerçevesi, Rosi Braidotti'nin göçebe özne kavramı ve Deleuze ve Guattari'nin rizomatik yapılar teorisi üzerine kurularak, bu kadın gezginlerin deneyimleri postyapısalcı bir çerçevede konumlandırılmaktadır. Bu çerçeveyi detaylı bir şekilde sunmak için, Jacques Lacan, Louis Althusser, Homi Bhabha, Judith Butler, Jacques Derrida, Michel Foucault ve Sara Mills gibi düşünürlerin öznelik, iktidar ve kimlik oluşumu üzerine olan eleştirel teorilerinden yararlanılmıştır. Bu teorik perspektiflerin sentezini yapan çalışma, seyahat bağlamında kimlik oluşumunun zorluklarını yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda çağdaş kadınların karmaşıklık, akışkanlık ve sürekli değişim ile karakterize olan günümüz mobil, dijital dünyasında nasıl hareket edebileceklerine dair gelecekteki araştırmalar için de içgörüler sunmaktadır. Birden fazla teorik perspektifi bir araya getiren çalışma, kadın gezginlerin hem seyahat hem de modern yaşamın belirsizliklerini yönetmelerini sağlayan hem özgürleştirici hem de dönüştürücü bir özne formunu nasıl ifade ettiklerini aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the conception of women travellers in modern British and American travel writing, with a particular focus on the construction of subjectivity in a comparative context. Through an analysis of texts such as Isabella Bird's An Englishwoman in America (1856), E. M. Forster's A Room with a View (1908) and Graham Greene's Travels with my Aunt (1969) from British Travel Writing, alongside Henry James' Daisy Miller (1878), Margaret Fuller's At Home and Abroad (1881), and Anita Loos' Gentlemen Prefer Blondes (1925), from American travel writing, this study investigates how women travellers construct and navigate their identities amidst the uncertainties of travel. Examining the women in these narratives, I argue that they develop a sense of nomadic and rhizomatic subjectivity as a means of managing the fluid and ever-changing circumstances of their lives on the move. Drawing mainly on Rosi Braidotti's concept of nomadic subjectivity and Deleuze and Guattari's theory of rhizomatic structures, this dissertation situates the experiences of these women travellers within a poststructuralist framework. To provide this framework in detail, I engage with a wide range of critical theories from figures such as Jacques Lacan, Louis Althusser, Homi Bhabha, Judith Butler, Jacques Derrida, Michel Foucault and Sara Mills, whose works on subjectivity, power and identity formation offer a rich foundation for understanding the mindset behind the construction of nomadic and rhizomatic subjectivity in modern women travellers. By synthesizing the identity construction experiences of these travellers with poststructuralist methodology, this study demonstrates that these narratives not only reflect the challenges of identity formation in the context of travel but also provide insight for future research into contemporary women's experiences of navigating a mobile, digital world characterized by complexity, fluidity, and constant change. Bringing together multiple theoretical perspectives, this dissertation ultimately aims to illuminate the ways in which women travellers articulate a form of subjectivity that is both liberating and transformative, enabling them to navigate the uncertainties inherent in both travel and modern life.