Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomiyapılan hastalarda sürücü basınç hedefli mekanikventilasyonun solunumsal etkilerinin elektrikselempedans tomografisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the respiratory effects of driving pressure-targeted mechanical ventilation with electrical impedance tomography in patients undergoing robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy
- Tez No: 917681
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi için uygulanan Trendelenburg pozisyonu ve pnömoperitonyum gibi faktörler nedeniyle postoperatif pulmoner komplikasyonlar gelişebilir. Çalışmamızın amacı, robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) sırasında, sürücü basınç yaklaşımıyla kişiselleştirilmiş PEEP uygulaması içeren ventilasyon ile sabit PEEP uygulamasını içeren ventilasyonun akciğer gaz dağılımına etkilerini elektriksel empedans tomografisi (EET) aracılığıyla değerlendirmek ve gruplar arası postoperatif pulmoner komplikasyonları (PPK) karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamız, prostat kanseri tanısıyla RYLRP geçiren 42 hastada, randomize, prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya ASA skoru 1-3 arasında olan 18-80 yaş hastalar dahil edildi. Kontrol grubundaki hastalara sabit 5 cmH₂O PEEP uygulandı. Çalışma grubundaki hastalara PEEP titrasyonu sonucu en düşük sürücü basınç değerini sağlayan“kişiselleştirilmiş”PEEP değeri uygulandı. EET ile ölçülen GI indeks ve ROI3+ROI4 değerleri, ayrıca PPK oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arası hasta özellikleri, hemodinami ve ameliyat ile ilgili veriler benzerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to factors such as the Trendelenburg position and pneumoperitoneum applied during robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RALRP), postoperative pulmonary complications (PPC) may occur. The aim of our study is to evaluate the effects of personalized PEEP,based on driving pressure approach, versus fixed PEEP on lung gas distribution during RALRP using electrical impedance tomography (EIT),and to compare postoperative pulmonary complications (PPCs). Material And Method: Our study was conducted with 42 patients undergoing RALRP.Patients aged 18-80 years, with ASA score of 1-3, were included. In control group, fixed PEEP of 5 cmH₂O was applied.“Personalized”PEEP value that provided lowest driving pressure as a result of PEEP titration was applied in study group. The GI index and ROI3 + ROI4 values, as well as PPC rates, were compared.