Zırh çeliği içeren hibrit kompozit yapıların balistik davranışlarının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of ballistic behavior of hybrid composite structures containing armor steel
  1. Tez No: 917763
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Zırh çelikleri yüksek tokluk, iyi mukavemet, kaynak edilebilirlik ve şekil verilebilirlik gibi avantajlar sunmaktadır. Öte yandan aramid fiberler de molekülleri arasına güçlü zincir bağ yapısına sahip olması ve ağırlığına oranla yüksek çekme mukavemeti değeri sunması nedeni ile balistik zırh malzemesi olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, Armox 500T ile Hardox 450 zırh çelikleri, Kevlar 29 /epoksi laminat kompoziti ve Alüminyum bal peteği malzemelerine yer verilmiştir. Bu malzemelerin farklı şekillerde dizilimi neticesinde oluşan tekli, ikili ve hibrit 23 farklı zırh yapısının balistik performansı incelenmiştir. Gerçek mermi testleri NIJ 0108.01 III koruma seviyesi standardı kapsamında 838 ± 15m/s namlu çıkış hızına sahip 7.62 tam metal kaplama mermi ile gerçekleştirilmiştir. Zırh yapılarına ait sonlu elemanlar analizleri ANSYS LS DYNA programında gerçekleştirilmiştir. Test levhaları 250×250mm boyutlarına sahip olup kalınlıkları ise 4mm ile 38.7mm arasında değişiklik göstermiştir. Balistik test uygulanacak Test levhaları dört kenarından sabitlenmiştir. 6mm monolitik zırh çeliği plakaların yerine ikame edilebilecek, ağırlık avantajı sunan 4mm zırh çeliği içeren hibrit zırh yapıları belirlenmiştir. Hardox 450 vurma yüzlü tüm hibrit yapılar başarısız olurken, Armox 500T ön yüzlü 4A14K plakası ile A12K10B plakaları ağırlık avantajı sunarak 6A monolitik plakasının yerine ikame edilebilir olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Armor steels offer advantages such as high toughness, good strength, weldability and formability. On the other hand, aramid fibres are preferred as ballistic armour materials because they have a strong chemical bond structure between their molecules and offer high tensile strength value compared to their weight. In this study, Armox 500T and Hardox 450 armour steels, Kevlar 29 / epoxy laminate composite and aluminium honeycomb materials were used. The ballistic performance of 23 different armour structures consisting of single, double and hybrid formed by arranging these materials in different shapes was examined. Ballistics tests were carried out with 7.62 full metal jacket bullet having a muzzle velocity of 838 ± 15m/s within the scope of NIJ 0108.01 III protection level standard. Finite element analyses of the armour structures were performed in the ANSYS LS DYNA program. The test plates had dimensions of 250×250mm and their thicknesses varied between 4mm and 38.7 mm. The test plates to be subjected to ballistics tests were fixed on their four edges. Hybrid armour systems, including 4mm armour steel, which can replace 6 mm monolithic armour steel plates and provide a weight benefit, have been reported. All hybrid structures using a Hardox 450 impact face failed; however, the Armox 500T front-faced 4A14K plate and A12K10B plates have been found to be potential replacements for the 6A monolithic plate due to their weight advantage.