Kadınlarda antropometrik yöntemlerden hangisinin daha fazla metabolik sendromu öngörebileceği
  1. Tez No: 917841
  2. Yazar: SULTAN KESKİN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DÖNDERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Metabolik sendromun (MS) öngörülmesinde, Türk kadın toplumu için uygun olan antropometrik yöntemlerin ve kesim noktalarının incelenmesi. Yöntemler: Çalışmaya alınan 202 bayan hastada bel çevresi (BÇ), bel/kalça oranı (BKO), beden kitle indeksi (BKİ), kol çevresi (KÇ), kaliperle cilt kalınlığı toplamı (CKT), biyoelektrik impedans ile vücut yağ yüzdesi (VYY) ve yağsız vücut kitlesi (FFM) ölçüldü. Kan şekeri, lipit düzeyi ve kan basıncı ölçüldü. Antropometrik ölçümleri dışlayarak iki farklı MS tanımı yaptık. İlk tanımlamada yüksek trigliserit (TG) ve düşük HDL ayrı kriterlerdi, ikinci tanımlamada yüksek TG ve/veya düşük HDL ve/veya TG/HDL≥3 sahip olmak tek bir kriter olarak tanımlandı. Yüksek TG, düşük HDL, disglisemi ve hipertansiyondan üç veya daha fazlasını karşılayanları tespit etmede antropometrik ölçümlerin etkinlik, duyarlılık, özgüllüklerini tespit etmede ROC analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Examination of the anthropometric methods and cut off points that are most appropriate to predict metabolic syndrome (MS) for the female Turkish population. Methods: Waist circumference (WC), waist-hip ratio (WHR), body mass index (BMI), arm circumference (AC), total skin thickness (TST) using caliper, body fat percentage (BFP) and fat free mass (FFM) using bioelectrical impedance were taken in 202 female patients. Blood glucose, lipid panel and blood pressure were also checked. We defined two different MS excluding anthropometric measurements. Low HDL and high triglyceride were separate criteria in the first definition; dyslipidemia was defined one criteria as low HDL and/or high triglyceride and/or triglyceride/HDL≥3 in the second. Efficiency, sensitivity and specificity of anthropometric measurements in predicting MS criteria were assessed using ROC analysis.