Preterm bebek emzirme davranışı ölçeği (PBEDÖ)'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
Psychometric properties of the Turkish version of the preterm infant breastfeeding behaviour scale (PBEDÖ)
- Tez No: 917842
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma, 'Preterm Bebek Emzirme Davranışı Ölçeği (PBEDÖ)'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipteki araştırmanın örneklemini, Bursa Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde ve Kadın Hastalıkları ve Doğum servislerinde yatan, gebelik haftası 33-37 arasında olan prematüre bebekler ve anneleri oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Demografik/Obstetrik ve Neonatal Özellikler Formu, Preterm Bebek Emzirme Davranışı Ölçeği (PBEDÖ) ve Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği (BEDÖ) kullanıldı. Prematüre bebeğin emzirme davranışı ardışık 2 beslenme seansı sırasında gözlemciler tarafından değerlendirildi. PBEDÖ'nün dil geçerliliği için çeviri-geri çeviri, kapsam geçerliliği için Davis tekniği kullanıldı. Yapı geçerliliğinin değerlendirilmesi amacıyla bağımsız gruplar t-testi kullanıldı. Gözlemciler arası uyum, ölçeğin her bir maddesi için Cohen'in Kappa Katsayısı, ölçeğin toplam puanları için ise Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Gözlemciler arası tutarlığın değerlendirilmesinde Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı hesaplandı. Ölçeğin iç tutarlılığının değerlendirilmesinde Cronbach's Alpha Güvenirlik katsayısı ve Omega Güvenirlik Katsayısı hesaplandı. Ayrıca madde-toplam puan güvenirliği için madde-toplam korelasyonu hesaplandı. Bulgular: Araştırma için yapılan analizler sonucu Madde Düzeyinde Kapsam Geçerliliği İndeksi 0,89- 1 arasında, Ölçek Düzeyinde Kapsam Geçerliliği İndeksi değeri ise 0,963 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to conduct the Turkish validity and reliability study of the 'Preterm Infant Breastfeeding Behavior Scale (PBBS)'. Material and Method: The sample of the methodological study consisted of premature babies and their mothers with a gestational age of 33-37 weeks, hospitalized in the Neonatal Intensive Care Units and Gynecology and Obstetrics wards of Bursa City Hospital. Demographic/Obstetric and Neonatal Characteristics Form, Preterm Infant Breastfeeding Behavior Scale (PIBBS) and Bristol Breastfeeding Assessment Scale (BBAT) were used to collect research data. Breastfeeding behavior of the premature baby was assessed by observers during 2 consecutive feeding sessions. Translation-back translation was used for the linguistic validity of the PIBBS, and Davis technique was used for content validity. Independent Groups T-Test was used to assess construct validity. Interobserver agreement was assessed using Cohen's Kappa Coefficient for each item of the scale, and Pearson correlation analysis for the total scores of the scale. Intraclass Correlation Coefficient was calculated to assess interobserver consistency. Cronbach's Alpha reliability coefficient and Omega reliability coefficient were calculated to evaluate the internal consistency of the scale. In addition, item-total correlation was calculated for item-total score reliability. Results: As a result of the analyses made for the research, the Content Validity Index at the Item Level was found to be between 0.89 and 1, and the Content Validity Index at the Scale Level was found to be 0.963.