HPV pozitifliği ve ilişkili alt anogenital traktüslezyonlarının kadınlar üzerindeki psiko-seksüel etkilerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the psycho-sexual effects of HPV positivity and associated lower anogenital tract lesions on women
  1. Tez No: 917848
  2. Yazar: BETÜL TÜMBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SERDAR AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Çalışmadaki amacımız HPV pozitifliği ve/veya ilişkili alt anogenital traktüs lezyonlarının kadın yaşamına psiko-seksüel etkilerinin araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu projemiz kesitsel bir anket çalışması olarak tasarlanmıştır. Temmuz 2023 - Eylül 2024 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekoloji ve Jinekolojik Onkoloji Polikliniği'ne başvuran hastalar arasından HPV pozitifliği, HPV ilişkili alt anogenital traktüs lezyonu, anormal VS sonucu olan hastalar seçilmiş ve vaka grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu olarak HPV negatif, HPV ilişkili alt anogenital traktüs lezyonu ve anormal VS sonucu olmayan hastalar seçilmiştir. Vaka grubu içinden alt gruplar oluşturulmuştur. Ardından seçilmiş anketler hastalara uygulanarak puanlama yapılmıştır. Veriler sistematik olarak kaydedilmiş, istatistik analizinde IBM SPSS Statistics 27.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the psycho-sexual effects of HPV positivity and/or associated lower anogenital tract lesions on women's lives. MATERIAL and METHODS: This project is designed as a cross-sectional survey study. Patients with HPV positivity, HPV-associated lower anogenital tract lesions and abnormal VS results were selected among the patients who applied to the Gynecology and Gynecologic Oncology Polyclinic of the Obstetrics and Gynecology Clinic of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between July 2023 and September 2024 and a case group was formed. Patients with HPV negative, HPV-associated lower anogenital tract lesions and abnormal VS results were selected as the control group. Subgroups were formed within the case group. The selected questionnaires were then administered to the patients and scoring was performed. Data were systematically recorded and IBM SPSS Statistics 27.0 was used for statistical analysis.