Nöbet tutan hemşirelerde sosyal medya bağımlılığının postürle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social media addiction and posture in nurses on duty
- Tez No: 917849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DIRAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma nöbet tutan hemşirelerde sosyal medya bağımlılığı ile postür ile ilişkisinin değerlendirmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Örneklem sayısı 80 nöbet tutan hemşire olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri“Değerlendirme Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“New York Postür Değerlendirme Testi”ile toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik onay alınmıştır ve kişilerin gönüllük esasına dayalı olarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking manner to evaluate the relationship between social media addiction and posture in nurses on duty. The sample size was determined as 80 nurses on duty. The data of the study were collected using the“Evaluation Form”,“Beck Depression Inventory”,“Social Media Addiction Scale”and“New York Posture Assessment Test”. Ethical approval was obtained to conduct the research and data was collected on a voluntary basis.