Ratlarda sekonder pankreatit enfeksiyonların önlenmesinde, erken ve geç dönem antibiyotik profilaksisinin etkinliği
Effectiveness of early versus late antibiotic prophylaxis on the prevention of secondary pancreatic infection in experimental acute pancreatitis
- Tez No: 91789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. REFİK MAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI- ÖZET Günümüzde, AP'ye bağlı mortalitenin en önemli nedeni, ölümlerin %80'inden sorumlu olan pankreatik nekrozun sekonder enfeksiyonudur. Günümüzde AP'ye bağlı mortaliteyi azaltmamn tek yolu, şiddetli AP'de oluşan sekonder pankreatik enfeksiyonların, proflaktik antibiyotiklerle önlenmesi olarak görülmektedir. Bugüne kadar yapılmış olan deneysel antibiyotik çalışmalarının önemli bir özelliği, antibiyotik tedavisinin erken dönemde başlatılmasıdır. Geç dönemde başlanan antibiyotik tedavisinin etkinliği bilinmemektedir. Bu çalışmada, AP'deki sekonder pankreatik enfeksiyonların proflaksisinde ilk seçenek ilaçlar arasında olan siprofloksasin ile, pankreatik dokuda iyi konsantre olabilen, fakat sekonder pankreatik enfeksiyonlara olan etkisi bilinmeyen meropenemin, deneysel akut nekrotizan pankreatitte, erken ve geç dönemde uygulandıklanndaki etkinlikleri araştırılmıştır. întraduktal taurokolat enjeksiyonu ile akut pankreatit oluşturulan ratlar 5 gruba ayrılmıştır. Grup I ratlara plasebo olarak %0.9 sodyum klorür verilmiştir. İndüksiyondan sonra 2. saatte başlayarak grup II ratlara 60mg/kg meropenem, grup İÜ ratlara 50mg/kg siprofloksasin, günde iki kez intraperitoneal olarak uygulanmıştır. İndüksiyondan sonra 24. saatten itibaren, grup IV ratlara meropenem, grup V ratlara ise siprofloksasin aym şekilde uygulanmıştır. 96.saatte tüm ratlar sakrifiye edilerek bakteriyolojik çalışma yapılmıştır. Pankreatit şiddeti, histopatolojik skorlama sistemi ile değerlendirilmiştir. 96. saatte, kontrol grubundaki tüm ratlar enfekte idi.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY EFFECTIVENESS OF EARLY VERSUS LATE ANTIBIOTIC PROPHYLAXIS ON THE PREVENTION OF SECONDARY PANCREATIC INFECTION IN EXPERIMENTAL ACUTE PANCREATITIS Secondary infection of the inflamed pancreas is the principal cause of death after severe acute pancreatitis. Although patients are not always managed early in the course of acute pancreatitis in clinical practice, prophylactic antibiotics that were used in experimental studies in rats always initiated early after induction of pancreatitis. The effectiveness of antibiotics initiated lately is unknown. The aim of this study was to compare the effectiveness of antibiotics initiated early versus lately in the course of acute necrotising pancreatitis in rats. Acute necrotizing pancreatitis (ANP) was induced in rats by injection of taurocholate into the common biliopancreatic duct. Rats divided randomly into five groups: group I rats (n= 10) received normal saline as a placebo, group n and IV rats (n=l 1) were given 60 mg/kg twice daily meropenem intraperitoneally at 2 and 24 hours respectively, after induction and group HI and V rats (n=10) were given 50 mg/kg twice daily ciprofloxacin intraperitoneally at 2 and 24 hours respectively, after induction. At 96 hours, all rats were sacrificed for quantitative bacteriologic study. A point scoring system of histological features and serum amylase levels was used to evaluate the severity of pancreatitis.