Behçet hastaları ile tekrarlayan oral ülseri olan bireylerin interselüler adezyon molekülü-1 (sICAM-1) ve interlökin-2 reseptör (sIL-2R) düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Göz Hastalıkları, Romatoloji, Gastroenterology, Eye Diseases, Rheumatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
p VI. ÖZET Behçet Hastalığı ve Tekrarlayan Oral Ülserler klinik olarak birbirine benzeyen, etyolojisi belli olmayan iki tablodur. Ayrıca TOÜ tanısının oral ülserlere benzeyen bir bulgu olması ve patogeneze yönelik çalışmalarda Behçet Hastalığına yakın özellikler gösterilmesi bu iki ayrı tablonun aynı spektrumda değerlendirilmesine neden olmuştur. Behçet Hastalarında oral ülserasyon %97-100 oranında görülmektedir. Sistemik diğer bulgular henüz belirmeden ortaya çıkan oral ülserlerle, TOÜ kolaylıkla karıştırılabilir. Biz de bu çalışmamızda slCAM-1 ve SİL-2R yönünden iki tabloyu karşılaştırıp, ayırıcı tanıda laboratuvar bulgusu olarak kullanılabilirliğini araştırdık. Çalışmaya 36 TOÜ tanısı olan hasta ve 17 Behçet Hastası alındı. Hastaların rutin muayeneleri ardından s-ICAM-1 ve s-IL-2 reseptörü için kan alındı. Elde edilen veriler nonparametrik Mann- Whitney U testi kullanılarak istatistik! değerlendirmeye alındı. Behçet Hastalarında, S-IL-2R düzeyi, 34,97±49,03(ng/ml), s-ICAM-1 ise; 2,82 ±6, 49 (ng/ml) olarak bulundu. TOÜ tanısı olan hastalarda da S-IL-2R. düzeyi 64,54± 147,03(ng/ml), s-ICAM-1 ise; 1,78± 3,93 (ng/ml) olarak bulundu. Yapılan çalışmada her iki parametrenin karşılaştırması da (S-IL-2R ve slCAM-1 istatistiksel olarak bir fark tespit edilemedi (P>0,05). Behçet Hastalığı ve TOÜ tanısı olan hastalan ayırt etmede slCAM-1 ve SİL-2R düzeyleri faydalı bulunmamıştır ve yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 31
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Behcet's disease and recurrent aphthous stomatitis are considered within the same spectrum. Because these two diseases share the same clinical picture and both have unknown etiology. Also some pathogenetic properties of recurrent aphthous stomatitis mimic properties of Behcet's disease and oral ulcers of Behcet's disease look like recurrent aphthous stomatitis. Oral ulcers are very common in Behcet's disease; nearly 97-1 00 % of the patients have oral ulcers. The oral ulcers of Behcet's disease without systemic signs can be confused with recurrent aphthous stomatitis clinically. In this study we compared slCAM-1 and SİL-2R levels in sera Behcet's disease and recurrent aphthous stomatitis to estimate their usefulness in differantial diagnosis of these two disease. We studied 36 patients with recurrent aphthous stomatitis and 17 patients with Behcet's disease. After physical examination, we obtained blood saples from all patients for slCAM-1 and SİL-2R receptor analysis. Comparison of the results ware made using Mann Whitney U test as regarding the distrubition of the data. In patients with Behcet's disease, SİL-2R was 34,97±49,03 ng/ml, and.' slCAM-1 was 2,82±6,49 ng/ml. In patients with recurrent aphthous stomatitis the mean SİL-2R was 64,45± 147,03 ng/ml, and the mean slCAM-1 was 1,78+3,93 ng/ml. There was no statistical significant difference between SİL-2R and slCAM-1 levels in Behcet's disease and RAS (P>0,005). In conclusion, SİL-2R and slCAM-1 are not usefull to differentiate Behcet's disease and recurrent aphthous stomatitis. 32