Vergi uyuşmazlıklarında alternatif çözüm yollarına yeni alternatifler: Arabuluculuk ve tahkim
New alternatives to alternative solutions in tax disputes: Mediation and arbitration
- Tez No: 917905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZİ SONKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Arabuluculuk ve tahkim son yıllarda kullanılırlığı giderek yaygınlaşan uygulamalar olup oluşan uyuşmazlıkların daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması adına önemli kazanımlar sağlayan uygulamalar konumundadır. Hukuki birçok konuda başvurulabilen bu uygulamalar çalışma özelinde vergi uyuşmazlıkları üzerinden ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikli olarak vergi kavramına yer verilmiş olup verginin tarihsel gelişimi, ülkemizde gelişimi, vergi türleri, fonksiyonları, uyuşmazlıkları ve uyuşmazlıkların çözümleri başlıklarına yer verilmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde ise arabuluculuk kavramına, arabuluculuk ilkelerine, arabuluculuk nedenlerine, arabuluculuk aşamalarına, tahkim kavramına, tahkim sürecine, ilkelerine ve sonuçlarına yer verilmiş, son olarak da arabuluculuk – tahkim ilişkisi ele alınarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışma genelinde vergi uyuşmazlıklarında arabuluculuk ve tahkim uygulamalarının sürecine ve işlevselliğine ilişkin değerlendirmede bulunulması amaçlanmış hem ulusal hem de uluslararası örneklerle incelenmesi istenilen olgular vurgulanmış ve genel bir değerlendirmede bulunarak da arabuluculuk ve tahkim uygulamalarının vergi uyuşmazlıklarında çözüm sunup sunmayacağı konusunda yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mediation and arbitration are practices that have become increasingly common in recent years, and they are practices that provide significant gains in resolving disputes more quickly. These applications, which can be used in all legal matters, are discussed specifically in terms of tax disputes. In this regard, the concept of tax is primarily included and the headings of the historical development of tax, the development of tax in our country, types of taxes, functions of tax, tax disputes and solutions to tax disputes are included. In the other part of the study, the concept of mediation, principles of mediation, reasons for mediation, stages of mediation, the concept of arbitration, arbitration process, principles and results are included, and finally, the study is completed by discussing the mediation-arbitration relationship. The aim of the study is to evaluate the process and functionality of mediation and arbitration practices in tax disputes, highlight the facts that need to be examined with both national and international examples, and make a general evaluation and comment on whether mediation and arbitration practices can provide solutions in tax disputes.