Investigating the genetic and environmental links between subjective well-being and sleep quality
Öznel iyi oluş ve uyku kalitesi arasındaki genetik ve çevresel korelasyonların araştırılmas
- Tez No: 917904
- Danışmanlar: PROF. DR. CLAIRE HAWORTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Bristol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Uykunun genel sağlık ve iyi oluş haline katkısı tartışmasız bir gerçektir (Paunio vd., 2008) ve uyku ile öznel iyi oluş (ÖiO) da dahil olmak üzere iyi oluş halinin farklı yönleri arasında güçlü bir ilişki olduğu ilgili literatürde desteklenmektedir (Steptoe vd., 2008; Norlander vd., 2005; Barber, Rupprecht & Munz, 2014). Bu çalışma, standart bir ikiz tasarımı kullanarak, 16 yaşındaki ergenlerde ÖiO ve kendi kendine değerlendirilen uyku kalitesinin ne ölçüde kalıtsal özellikler olduğunu ve bu özellikler arasındaki genetik ve çevresel korelasyonların derecesini araştırmayı amaçlamaktadır. Beklenildiği gibi, ilgili literatürle tutarlı olarak, daha kötü uyku kalitesinin artan ÖiO seviyeleri ile negatif ilişkili olduğu gösterilmiştir. Genlerin bu fenotipik korelasyon için önemli olduğu bulunmuştur (%60). Buna ek olarak, genetik etkiler %59 ile örtüşen etkilerle açıklanan fenotipik korelasyonun çoğuna atfedilmiştir. Sonuçlar kalıtım derecesinin 0,41 ila 0,46 arasında değiştiğini ve kalan varyansın çoğunun benzersiz çevresel faktörlere (0,47 ila 0,59) bağlı olduğunu göstermiştir. Bu kalıtılabilirlik tahminleri, ayrı ayrı çalışılan iyi oluş hali ve uykusuzluk üzerine yapılan önceki çalışmaların sonuçlarıyla paralel olup, hem iyi oluş halinin hem de uyku kalitesinin genomik bölgelerinin belirlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sleep contributes to general health and well-being undisputedly (Paunio et al., 2008) and a robust relationship between sleep and different aspects of well-being, including subjective well-being (SWB) has been supported in the relevant literature (Steptoe et al., 2008; Norlander et al., 2005; Barber, Rupprecht & Munz, 2014). Using a classical twin design, this study intends to investigate the extent to which SWB and self-rated sleep quality are heritable traits and, what the degree of genetic and environmental correlations are between these traits in 16-year-old adolescents. As expected, consistent with the relevant literature worse sleep quality was shown to be negatively associated with increased levels of SWB. Genes were found to be important for this phenotypic correlation (60%). In addition, genetic effects attributed to most of the phenotypic correlation explained by overlapping effects, with 59%. Results indicated that heritability ranged from 0.41 to 0.46 and most of the remaining variance accounted for unique environmental factors (0.47 to 0.59). These heritability estimates are in parallel with the results of previous works on well-being and insomnia which were studied separately and underlines the importance of determining the genomic regions of both well-being and sleep quality.